Termin: 26 października-12 listopada 2024,
Uwaga! W przypadku tej wyprawy grupę do 7 dnia będzie prowadził przewodnik mówiący po angielsku.
Czas trwania wyprawy: 18 dni
Erta Ale, Afdera, Dalol, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Gonder, Semien, Bahyr Dar, Lalibela, Addis Abeba.
Kod wyprawy: TEP 014,
Dzień 1, 26 października: Warszawa
Wylot z lotniska Okęcie 21:00
Dzień 2, 27 października: Addis Abeba
Przylot do stolicy Etiopii 06:55. Transfer do hotelu, zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra.. pra … przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. W ostatnim czasie na terenie Etiopii odkryto jeszcze starsze szczątki ludzkie, również eksponowane w muzeum. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w dawnym pałacu Hajle Selassje i katedry świętej Trójcy, w której spoczywa ostatni etiopski cesarz. Zobaczymy barwny targ -Merkato, uważany za największy w Afryce. Ze wzgórza Entoto (3200 m n. p. m.) będziemy podziwiać panoramiczny widok na miasto. Nocleg w hotelu.
Dzień 3, 28 października: Semera
Przelot lub przejazd do Semery, stolicy regionu Afar. Po drodze zachwycają niezwykłe krajobrazy Wielkiego Rowu. W Semerze każdy turysta musi wykupić pozwolenie na poruszanie się po prowincji Afar. Obowiązkowe jest zabranie w dalszą podróż lokalnego przewodnika i policjantów do ochrony. Nocleg w lokalnym hotelu lub na kempingu.
Dzień 4, 29 października: Afdera
Przejazd do Afdery, gdzie od wieków pozyskuje się ze słonego jeziora sól. To prawdziwy „koniec świata”, miejsce, do którego robotnicy przyjeżdżają tylko na kilka zimowych miesięcy, w innych z powodu upałów nie da się żyć, nie wspominając o pracy. Nocleg na kempingu lub w lokalnym hotelu.
Dzień 5, 30 października: Erta Ale
Przejazd przez pustynię do Dodom. W Dodom trzeba wynająć się muły które przetransportują wyposażenie kempingowe i bagaże na wulkan Erta Ale (613 n.p.m.). Gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi i tym samym spadnie nieco temperatura rozpocznie się wspinaczka na wulkan. Nie jest to trudna trasa, ale z powodu upału dość wyczerpująca. Do przejścia 15 kilometrów. Na zdobywców czekają nocne zdjęcia kipiącej żarem kaldery wulkanu. Nocleg na jego szczycie.
Dzień 6, 31 października: Hamed Ela
O świcie powrót z wulkanu i po odpoczynku przejazd do miejscowości Hamed Ela, afarskiej wsi, w której mieszkają robotnicy pozyskujący sól. Tam też formują się karawany wielbłądów transportujących ją po kraju. Nocleg na kempingu
Dzień 7, 1 listopada: Dalol
Wycieczka do słonego jeziora Dalol. To najniższy punkt na terenie Etiopii, około 125 metrów poniżej poziomu morza. Podziwianie utworzonych przez gorącą wodę zachwycająco barwnych i niezwykłych w kształcie formacji skalnych. Przejazd do miejsca, gdzie w potwornym upale wydobywana jest sól. Sposób pracy i transportu nie zmienił się od wieków. Nocleg w Hamed Ela.
Dzień 8, 2 listopada: Geraltha
Przejazd do regionu Gheralta. Klify z piaskowca w Gheralta są jednym z najbardziej charakterystycznych krajobrazów Etiopii. Wzdłuż tych płaskowyżów znajduje się wiele możliwości wędrówek, a w szczelinach i jaskiniach klifów czekają na odkrycie starożytne klasztory i świątynie. Po drodze zwiedzanie kościoła Abreha Atsebeha.
Dzień 9, 3 listopada: Geraltha
Zwiedzanie podniebnych klasztorów: Maryam Korkor, Daniel Korkor i Abune Yemata.
Abune Yemata to bez wątpienia najsłynniejszy i jeden z piękniejszych kościołów Tigrai, już samo dotarcie do świątyni dostarcza nie lada emocji. Trzeba wdrapać się na 7-metrową, niemal pionową ścianę. Wchodzi się boso, tak jest wygodniej, tym bardziej, że do świątyni, podobnie jak do innych etiopskich kościołów, w butach wstęp jest wzbroniony. Ta wykuta w skale świątynia znajduje się na wysokości 2580 m n.p.m.
Dzień 10, 4 listopada: Debre Damo, Yeha
Po śniadaniu przejazd do miasta Aksum przez góry Adwa. Po drodze pojedziemy do Debre Damo, pierwszego klasztoru w Etiopii, założonego w VI wieku przez Abune Aregawi. Był on jednym z Dziewięciu Świętych którzy schrystianizowali Etiopię. Jedynym sposobem dotarcia do klasztoru jest wspinaczka po 15 metrowej, skórzanej linie. Następnie odwiedzimy świątynię Yeha, która ma ponad 2500 lat oraz małe, ale posiadające bardzo interesujące zbiory muzeum na terenie miejscowego kościoła. Nocleg w hotelu.
Dzień 11, 5 listopada: Aksum
Dziś czeka nas wycieczka po mieście Aksum, jest ono obiektem dziedzictwa światowego UNESCO. Legendy opowiadane w Kebre Nagast (Księdze Królów) mówią, że Aksum już w X wieku p.n.e. było miastem, w którym mieszkała królowa Saby. Opowiada się, że syn królowej Saby i króla Salomona – Menelik I przywiózł do Aksum Arkę Przymierza, i pozostaje ona tam do dziś, przechowywana w specjalnie wybudowanym sanktuarium. Aksum, znane na długo przed czasami Chrystusa, było stolicą jednego z najstarszych afrykańskich imperiów, stanowiącego kluczowy punkt łączący Afrykę i Azję przez prawie tysiąc lat. Odwiedzimy plac, nad którym wznoszą się granitowe stele, grobowce króla Kaleba i jego syna króla Gebre Mesekala, kamienną inskrypcję Ezany, pałac i basen królowej Saby oraz Kościół Matki Bożej z Syjonu. Nocleg w hotelu.
Dzień 12, 6 listopada: Lalibela
Przelot do Lalibeli z Shire lub z Aksum. Po przyjeździe przejazd 25 km do hotelu w centrum miasteczka. Jeśli czas pozwoli początek zwiedzania.
Dzień 13, 7 listopada: Lalibela
Zwiedzanie Lalibeli słynącej z 11 monolitycznych kościołów, które zostały zbudowane w XII wieku i są wykute w skałach; zostały one zaklasyfikowane jako obiekt dziedzictwa światowego UNESCO. Ten dzień w całości przeznaczony jest na poznawanie świątyń Lalibeli. Nocleg w tym samym hotelu
Dzień 14, 8 listopada: Gonder
Przejazd lub przelot do Gonderu. Gonder był stolicą Cesarstwa Etiopskiego od1632 roku za panowania cesarza Fasillidesa. W Gonderze znajduje się kilkanaście zamków wybudowanych przez różnych cesarzy w ciągu 236 lat. Miasto wydaje się bardziej europejskie niż afrykańskie. Odwiedzimy kompleks pałacowy w tym Pałac Fasillidesa, najstarszy i najbardziej imponujący ze wszystkich zamków w regionie. Następnie przejedziemy do kościoła Debre Berham Selassie (Światło Trójcy). Wnętrze Debre Berham Selassie jest ozdobione pięknymi freskami, cherubinami i malowidłami. Mówi się, że Debre Berham Selassie było przygotowywane jako miejscem ostatecznego spoczynku Arki Przymierza. Gonder jest obiektem dziedzictwa światowego UNESCO. Nocleg w hotelu
Dzień 15, 9 listopada: Semien
Po śniadaniu przejazd z Gonderu do Parku Narodowego Gór Semien, który znajduje się w odległości 100 km. Park został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Przed wejściem do parku trzeba się zarejestrować w siedzibie parku w Debark, jest to małe miasto targowe położone na wysokości 2700 metrów, blisko granicy parku. W Debark dołączy do nas lokalny przewodnik i uzbrojeni strażnicy – wymaga tego jeden z przepisów parku. Następnie pojedziemy do Sankaber, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na parkowe doliny. W najwyższym punkcie drogi rozciągają się wspaniałe widoki na zerodowane podnóża pasma gór. Często można tam spotkać szybujące orłosępy (lammergeyer), prawie zawsze stada trawożernych pawianów dżelada (gelada). Późnym popołudniem powrót do Debark lub Gonderu na nocleg w hotelu.
Dzień 16, 10 listopada: Bahyr Dar
Przejazd do miasta Bahyr Dar nad jeziorem Tana. Po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana. Na wyspach i półwyspach oblanych jego wodami znajduje się ponad 20 kościołów i klasztorów. Zobaczymy jeden z najpiękniejszych – Ura Kidane Mihret z XVI w., zlokalizowany na półwyspie Zagwe.
Kolacja i nocleg w hotelu.
Dzień 17, 11 listopada: Addis Abeba
Wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym, jeśli droga zostanie otwarta dla turystów.
Lot powrotny do Addis Abeby. Czas na ostatnie zakupy, wieczorem transfer na lotnisko w Addis Abebie.
Wylot do Warszawy 23: 35
Dzień 18, 12 listopada: Warszawa
Przylot na lotnisko Okęcie 08:05
Cena zależy od liczby uczestników, którzy wezmą udział w wyprawie:
Dla 4-5 osób – 4151 USD od osoby
Dla 6-7 osób – 3275 USD od osoby
Dla 8-9 osób – 2787 USD od osoby
Powyżej 10 – 2098 USD od osoby
Udział w wyprawie zadeklarowało osób: 4. Ich liczbę będziemy aktualizowali na bieżąco.
Cena zawiera:
Opiekę polskiego przewodnika od 8 dnia wyprawy.
Zakwaterowanie – hotel 3* w Addis Abebie, hotele lokalne i namioty na Danakil
Wyżywienie HB, na Danakil FB
Wszystkie transfery i przejazdy
Lokalnych przewodników i ochronę
Cena nie zawiera:
Przelotu do Etiopii
Wstępów i opłat lokalnych – 635 USD
Przelotów wewnątrz Etiopii – 468 USD
Wizy – 82 USD
Napoi i opłat za fotografowanie
Napiwków
Dopłata do pokoju jednoosobowego – 430 USD
Cena w przypadku wyjazdów realizowanych na zamówienie w dowolnym terminie z opieką angielskojęzycznego przewodnika:
Dla 4-5 osób – 2809 USD od osoby
Dla 6-7 osób – 2381 USD od osoby
Dla 8-9 osób – 2106 USD od osoby
Powyżej 10 – 1858 USD od osoby
Wstępy i opłaty lokalne – 635 USD
Przeloty wewnątrz Etiopii – 468 USD