Lalibela

Historyczna Północ Etiopii

Termin: 31 października-12 listopada 2024,

Czas trwania wyprawy : 13 dni

Maryam Korkor,  Daniel Korkor i  Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Lalibela, Bahyr Dar, Gonder, Semien

Kod wyprawy: TEP 012,

Dzień 1, 31 października: Warszawa

Wylot z lotniska Okęcie  o godzinie 21:00

Dzień 2, 1 listopada: Addis Abeba

Przylot do stolicy Etiopii o godzinie 06:55. Transfer do hotelu, zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra.. pra … przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. W ostatnim czasie na terenie Etiopii odkryto jeszcze starsze szczątki ludzkie, również eksponowane w muzeum. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w dawnym pałacu Hajle Selassje i katedry świętej Trójcy, w której spoczywa ostatni etiopski cesarz. Zobaczymy barwny targ -Merkato, uważany za największy w Afryce. Ze wzgórza Entoto (3200 m n. p. m.) będziemy podziwiać panoramiczny widok na miasto. Nocleg w hotelu.

Dzień 3, 2 listopada: Mekele

Przejazd do regionu Gheralta. Klify z piaskowca w Gheralta są jednym z najbardziej charakterystycznych krajobrazów Etiopii. Wzdłuż tych płaskowyżów znajduje się wiele możliwości wędrówek, a w szczelinach i jaskiniach klifów czekają na odkrycie starożytne klasztory i świątynie. Po drodze zwiedzanie kościoła  Abreha Atsebeha.

Dzień 4, 3 listopada: Geraltha

Zwiedzanie podniebnych klasztorów:  Maryam Korkor,  Daniel Korkor i  Abune Yemata.

Abune Yemata to bez wątpienia najsłynniejszy i jeden z piękniejszych kościołów Tigrai, już samo dotarcie do świątyni dostarcza nie lada emocji. Trzeba wdrapać się na 7-metrową, niemal pionową ścianę. Wchodzi się boso, tak jest wygodniej, tym bardziej, że do świątyni, podobnie jak do innych etiopskich kościołów, w butach wstęp jest wzbroniony. Ta wykuta w skale świątynia znajduje się na wysokości 2580 m n.p.m.

Dzień 5, 4 listopada: Debre Damo, Yeha

Po śniadaniu przejazd do miasta Aksum przez góry Adwa. Po drodze pojedziemy do Debre Damo, pierwszego klasztoru w Etiopii, założonego w VI wieku przez Abune Aregawi. Był on jednym z Dziewięciu Świętych którzy schrystianizowali Etiopię. Jedynym sposobem dotarcia do klasztoru jest wspinaczka po 15 metrowej, skórzanej linie. Następnie odwiedzimy świątynię Yeha, która ma ponad 2500 lat oraz małe, ale posiadające bardzo interesujące zbiory muzeum na terenie miejscowego kościoła. Nocleg w hotelu.

Dzień 6, 5 listopada: Aksum

Dziś czeka nas wycieczka po mieście Aksum, jest ono obiektem dziedzictwa światowego UNESCO. Legendy opowiadane w Kebre Nagast (Księdze Królów) mówią, że Aksum już w X wieku p.n.e. było miastem, w którym mieszkała królowa Saby. Opowiada się, że syn królowej Saby i króla Salomona – Menelik I przywiózł do Aksum Arkę Przymierza, i pozostaje ona tam do dziś, przechowywana w specjalnie wybudowanym sanktuarium. Aksum, znane na długo przed czasami Chrystusa, było stolicą jednego z najstarszych afrykańskich imperiów, stanowiącego kluczowy punkt łączący Afrykę i Azję przez prawie tysiąc lat. Odwiedzimy plac, nad którym wznoszą się granitowe stele, grobowce króla Kaleba i jego syna króla Gebre Mesekala, kamienną inskrypcję Ezany, pałac i basen królowej Saby oraz Kościół Matki Bożej z Syjonu. Nocleg w hotelu.

Dzień 7, 6 listopada: Lalibela

Przelot do Lalibeli z Shire lub z Aksum. Po przyjeździe przejazd 25 km do hotelu w centrum miasteczka. Jeśli czas pozwoli początek zwiedzania.

Dzień 8, 7 listopada: Lalibela

Zwiedzanie Lalibeli słynącej z 11 monolitycznych kościołów, które zostały zbudowane w XII wieku i są wykute w skałach; zostały one zaklasyfikowane jako obiekt dziedzictwa światowego UNESCO. Ten dzień w całości przeznaczony jest na poznawanie świątyń Lalibeli. Nocleg w tym samym hotelu

Dzień 9, 8 listopada: Gonder

Przejazd lub przelot do Gonderu. Gonder był stolicą Cesarstwa Etiopskiego od1632 roku za panowania cesarza Fasillidesa. W Gonderze znajduje się kilkanaście zamków wybudowanych przez różnych cesarzy w ciągu 236 lat. Miasto wydaje się bardziej europejskie niż afrykańskie. Odwiedzimy kompleks pałacowy w tym Pałac Fasillidesa, najstarszy i najbardziej imponujący ze wszystkich zamków w regionie. Następnie przejedziemy do kościoła Debre Berham Selassie (Światło Trójcy). Wnętrze Debre Berham Selassie jest ozdobione pięknymi freskami, cherubinami i malowidłami. Mówi się, że Debre Berham Selassie było przygotowywane jako miejscem ostatecznego spoczynku Arki Przymierza. Gonder jest obiektem dziedzictwa światowego UNESCO. Nocleg w hotelu

Dzień 10, 9 listopada: Semien

Po śniadaniu przejazd z Gonderu do Parku Narodowego Gór Semien, który znajduje się w odległości 100 km. Park został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Przed wejściem do parku trzeba się zarejestrować w siedzibie parku w Debark, jest to małe miasto targowe położone na wysokości 2700 metrów, blisko granicy parku. W Debark dołączy do nas lokalny przewodnik i uzbrojeni strażnicy – wymaga tego jeden z przepisów parku. Następnie pojedziemy do Sankaber, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na parkowe doliny. W najwyższym punkcie drogi rozciągają się wspaniałe widoki na zerodowane podnóża pasma gór. Często można tam spotkać szybujące orłosępy (lammergeyer), prawie zawsze stada trawożernych pawianów dżelada (gelada). Późnym popołudniem powrót do Debark lub Gonderu na nocleg w hotelu.

Dzień 11, 10 listopada: Bahyr Dar

Przejazd do miasta Bahyr Dar nad jeziorem Tana. Po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana. Na wyspach i półwyspach oblanych jego wodami znajduje się ponad 20 kościołów i klasztorów. Zobaczymy jeden z najpiękniejszych – Ura Kidane Mihret z XVI w., zlokalizowany na półwyspie Zagwe.

Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 12, 11 listopada: Addis Abeba

Wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym, jeśli droga zostanie otwarta dla turystów.

Lot powrotny do Addis Abeby. Czas na ostatnie zakupy, wieczorem transfer na lotnisko w Addis Abebie.

Wylot do Warszawy 23: 35

Dzień 13, 12 listopada: Warszawa

Przylot na lotnisko Okęcie 08:05

Cena zależy od liczby uczestników, którzy wezmą udział w wyprawie:

Dla 4-5 osób – 2583 USD od osoby

Dla 6-7 osób – 1964 USD od osoby

Dla 8-9 osób – 1665 USD od osoby

Powyżej 10 – 1455 USD od osoby

Wstępnie udział zadeklarowało osób: 5. Ich liczbę będziemy aktualizowali na bieżąco.

Cena zawiera:

Opiekę polskiego przewodnika na terenie Etiopii

Zakwaterowanie – hotele 3*

Wyżywienie HB

Wszystkie transfery i przejazdy

Lokalnych przewodników i ochronę

Cena nie zawiera:

Przelotu do Etiopii

Wstępów i opłat lokalnych – 385 USD

Przelotów wewnątrz Etiopii – 468 USD

Wizy – 82 USD

Napoi i opłat za fotografowanie

Napiwków

Dopłata do pokoju jednoosobowego – 295 USD

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,