Członkowie plemiona Mursi w Etiopii

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024,

Czas trwania wyprawy: 24 dni,

Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela, Awassa, Dorse, Mursi, Hamer, Dassenech, Ari, Konso, Góry Bale

Kod wyprawy: TEP 015,

Dzień 1, 31 października: Warszawa

Wylot z lotniska Okęcie 21:00

Dzień 2, 1 listopada: Addis Abeba

Przylot do stolicy Etiopii 06:55. Transfer do hotelu, zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra.. pra … przodka, odkryty w 1974 roku. Szkielet pochodzi sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. W ostatnim czasie na terenie Etiopii odkryto jeszcze starsze szczątki ludzkie, również eksponowane w muzeum. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego w dawnym pałacu Hajle Selassje i katedry świętej Trójcy, w której spoczywa ostatni etiopski cesarz. Zobaczymy barwny targ -Merkato, uważany za największy w Afryce. Ze wzgórza Entoto (3200 m n. p. m.) będziemy podziwiać panoramiczny widok na miasto. Nocleg w hotelu.

Dzień 3, 2 listopada: Mekele

Przelot do stolicy regionu Tigrai – Mekele. Prejazd do Gheralty.

Dzień 4, 3 listopada: Geraltha

Zwiedzanie podniebnych klasztorów:  Maryam Korkor,  Daniel Korkor i  Abune Yemata.

Abune Yemata to bez wątpienia najsłynniejszy i jeden z piękniejszych kościołów Tigrai, już samo dotarcie do świątyni dostarcza nie lada emocji. Trzeba wdrapać się na 7-metrową, niemal pionową ścianę. Wchodzi się boso, tak jest wygodniej, tym bardziej, że do świątyni, podobnie jak do innych etiopskich kościołów, w butach wstęp jest wzbroniony. Ta wykuta w skale świątynia znajduje się na wysokości 2580 m n.p.m.

Dzień 5, 4 listopada: Debre Damo, Yeha

Po śniadaniu przejazd do miasta Aksum przez góry Adwa. Po drodze pojedziemy do Debre Damo, pierwszego klasztoru w Etiopii, założonego w VI wieku przez Abune Aregawi. Był on jednym z Dziewięciu Świętych którzy schrystianizowali Etiopię. Jedynym sposobem dotarcia do klasztoru jest wspinaczka po 15 metrowej, skórzanej linie. Następnie odwiedzimy świątynię Yeha, która ma ponad 2500 lat oraz małe, ale posiadające bardzo interesujące zbiory muzeum na terenie miejscowego kościoła. Nocleg w hotelu.

Dzień 6, 5 listopada: Aksum

Dziś czeka nas wycieczka po mieście Aksum, jest ono obiektem dziedzictwa światowego UNESCO. Legendy opowiadane w Kebre Nagast (Księdze Królów) mówią, że Aksum już w X wieku p.n.e. było miastem, w którym mieszkała królowa Saby. Opowiada się, że syn królowej Saby i króla Salomona – Menelik I przywiózł do Aksum Arkę Przymierza, i pozostaje ona tam do dziś, przechowywana w specjalnie wybudowanym sanktuarium. Aksum, znane na długo przed czasami Chrystusa, było stolicą jednego z najstarszych afrykańskich imperiów, stanowiącego kluczowy punkt łączący Afrykę i Azję przez prawie tysiąc lat. Odwiedzimy plac, nad którym wznoszą się granitowe stele, grobowce króla Kaleba i jego syna króla Gebre Mesekala, kamienną inskrypcję Ezany, pałac i basen królowej Saby oraz Kościół Matki Bożej z Syjonu. Nocleg w hotelu.

Dzień 7, 6 listopada: Lalibela

Przelot do Lalibeli z Shire lub z Aksum. Po przyjeździe przejazd 25 km do hotelu w centrum miasteczka. Jeśli czas pozwoli początek zwiedzania.

Dzień 8, 7 listopada: Lalibela

Zwiedzanie Lalibeli słynącej z 11 monolitycznych kościołów, które zostały zbudowane w XII wieku i są wykute w skałach; zostały one zaklasyfikowane jako obiekt dziedzictwa światowego UNESCO. Ten dzień w całości przeznaczony jest na poznawanie świątyń Lalibeli. Nocleg w tym samym hotelu

Dzień 9, 8 listopada: Gonder

Przejazd lub przelot do Gonderu. Gonder był stolicą Cesarstwa Etiopskiego od1632 roku za panowania cesarza Fasillidesa. W Gonderze znajduje się kilkanaście zamków wybudowanych przez różnych cesarzy w ciągu 236 lat. Miasto wydaje się bardziej europejskie niż afrykańskie. Odwiedzimy kompleks pałacowy w tym Pałac Fasillidesa, najstarszy i najbardziej imponujący ze wszystkich zamków w regionie. Następnie przejedziemy do kościoła Debre Berham Selassie (Światło Trójcy). Wnętrze Debre Berham Selassie jest ozdobione pięknymi freskami, cherubinami i malowidłami. Mówi się, że Debre Berham Selassie było przygotowywane jako miejscem ostatecznego spoczynku Arki Przymierza. Gonder jest obiektem dziedzictwa światowego UNESCO. Nocleg w hotelu

Dzień 10, 9 listopada: Semien

Po śniadaniu przejazd z Gonderu do Parku Narodowego Gór Semien, który znajduje się w odległości 100 km. Park został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Przed wejściem do parku trzeba się zarejestrować w siedzibie parku w Debark, jest to małe miasto targowe położone na wysokości 2700 metrów, blisko granicy parku. W Debark dołączy do nas lokalny przewodnik i uzbrojeni strażnicy – wymaga tego jeden z przepisów parku. Następnie pojedziemy do Sankaber, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na parkowe doliny. W najwyższym punkcie drogi rozciągają się wspaniałe widoki na zerodowane podnóża pasma gór. Często można tam spotkać szybujące orłosępy (lammergeyer), prawie zawsze stada trawożernych pawianów dżelada (gelada). Późnym popołudniem powrót do Debark lub Gonderu na nocleg w hotelu.

Dzień 11, 10 listopada: Bahyr Dar

Przejazd do miasta Bahyr Dar nad jeziorem Tana. Po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana. Na wyspach i półwyspach oblanych jego wodami znajduje się ponad 20 kościołów i klasztorów. Zobaczymy jeden z najpiękniejszych – Ura Kidane Mihret z XVI w., zlokalizowany na półwyspie Zagwe.

Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 12, 11 listopada: Addis Abeba

Wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym, jeśli droga zostanie otwarta dla turystów.

Przelot do Addis Abeby. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 13, 12 listopada: Awassa

Po śniadaniu wyjazd na południe do Awasa. Po drodze zwiedzanie wykutego w skale monastyru Adadi Maryam . Pochodzi on z XII wieku, czyli czasu, gdy powstawały skalne świątynie Lalibeli. Wizyta w Tiya i oglądanie wpisanego na listę Unesco kompleksu kamiennych steli. Będziemy jechać wzdłuż jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego Ziway, Abiata i Shala. Nocleg w hotelu.

Dzień 14, 13 listopada: Przejazd do Arba Minch

Rano wizyta na niezwykle barwnym targu rybnym w Awassa. Możliwość skosztowania świeżych ryb, w tym etiopskiego sushi – surowej tilapii. Przejazd do położonego nad jeziorem Chamo miasta Arba Myncz. Będziemy jechać przez ziemie zamieszkane przez plemiona Oromo, Alaba, Wolayta. Nocleg w hotelu

Dzień 15, 14 listopada: Arba Minch

Dzień w Arbaminch. Po śniadaniu rejs po jeziorze Chamo, oglądanie krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków. Po południu wizyta we wsi plemienia Dorze. Słyną z niezwykłych domów o kształcie głowy słonia i wyrobu fantazyjnych bawełnianych czapeczek. Nocleg w tym samym hotelu.

Dzień 16, 15 listopada: Przejazd do Dżinki

Po śniadaniu przejazd przez ziemie ludu Konso, podziwianie barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach i drewnianych rzeźb ustawianych na grobach. W dalszej części drogi spotkania z ludem Bana. Nocleg na kampingu lub w hotelu w Dżinka. Późnym popołudniem jest się zazwyczaj na miejscu.

Dzień 17, 16 listopada: Mursi, przejazd do Turmi

Przejazd do Parku Narodowego Mago. Podróż do wsi Mursi to fascynujące doświadczenie kulturowe, pozwalające z bliska poznać unikalne tradycje tego plemienia. Kobiety Mursi wkładają sobie w dolną wargę talerzyki, mężczyźni dekoracyjnie malują ciała. Przejazd do Turmi, przystanek na targu plemiennym w Dimeka. Nocleg w lodge.

Dzień 18, 17 listopada: Omorate

Po śniadaniu przejazd do Omorate nad rzeką Omo, tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubankami na drugi brzeg rzeki, do wsi plemienia Dasenech. Tego dnia możliwa jest dodatkowo wyprawa do wioski plemienia Karo lub, w przypadku, jeśli ta ceremonia będzie w którejś z okolicznych wiosek organizowana, podziwianie „Skoków przez byki” Powrót do Turmi.

Dzień 19, 18 listopada: Przejazd do Arba Minch

Przejazd do Arba Myncz przez Key Afer lub Erbore. Trasa zależy od przejezdności dróg. Jeżeli pojedziemy przez Erbore przystanek przy skalnym ostańcu, z którego widać jezioro Chiew Bahyr, zwane kiedyś jeziorem Stefanii i wizyta we wsi plemiona Erbore. Nocleg w hotelu.

Dzień 20, 19 listopada: Przejazd w Góry Bale

Po śniadaniu przejazd do Parku Narodowego Gór Bale. Góry Bale to pasma górskie w regionie Oromia w południowo-wschodniej Etiopii, na południe od rzeki Awash.

Dzień 21, 20 listopada: Bale

Park Narodowy Gór Bale, rozciągający się na obszarze 2200 kilometrów kwadratowych, jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc w Etiopii. Jego dzikie alpejskie krajobrazy oferują nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także unikalną możliwość obserwacji rzadkich gatunków ptaków i ssaków. To właśnie tutaj można spotkać wilka etiopskiego, który jest symbolem parku i największą populację tego gatunku można zaobserwować na płaskowyżu Sanetti. Równie wyjątkowa jest róża abisyńska, zdobiąca obszar Dinsho swoimi białymi kwiatami. Alpejskie wrzosowiska płaskowyżu Sanetti, pokryte roślinnością wrzosowatą i charakterystycznymi drzewostanami lobelii olbrzymiej, tworzą niepowtarzalny ekosystem, który przyciąga naukowców i turystów z całego świata.

Dzień 22, 21 listopada: Langano

Przejazd do nad jezioro Langano. Po drodze jeziora Wielkiego Rowu Afrykańskiego  Ziway, Abiata i Shala. Odpoczynek, możliwość kąpieli w jeziorze (wolne od bilharcji ). Langano to jedyne w Etiopii i jedno z niewielu w Afryce jezior wolnych od tej choroby. Zawdzięcza to wyjątkowemu, zasadowemu odczynowi wody. Nocleg w  lodge w Langano.

Podróż do jeziora Langano. Jezioro to, położone w regionie Oromia w Etiopii, jest wyjątkowe ze względu na swoje zasadowe wody, które są wolne od schistosomatozy, znanej również jako bilharcja. To rzadkość w Afryce, gdzie wiele jezior jest dotkniętych tą chorobą pasożytniczą. Langano oferuje bezpieczne i przyjemne miejsce do kąpieli, a także możliwość obserwacji dzikiej przyrody i relaksu w otoczeniu naturalnego piękna. Nocleg w lodge nad brzegiem jeziora pozwala na pełne zanurzenie się w spokoju i ciszy tego wyjątkowego miejsca.

Dzień 23, 22 listopada: Addis Abeba

Po śniadaniu czas wolny na regenerację sił przed podróżą do domu.  Wyjazd w kierunku Addis Abeby. Wieczorem transfer na lotnisko.

Wylot do Warszawy 23: 35

Dzień 24, 23 listopada: Warszawa

Przylot na lotnisko Okęcie 08:05

Cena zależy od liczby uczestników, którzy wezmą udział w wyprawie:

Dla 4-5 osób – 6115 USD od osoby

Dla 6-7 osób – 4694 USD od osoby

Dla 8-9 osób – 4048 USD od osoby

Powyżej 10 – 3533 USD od osoby

Udział w wyprawie zadeklarowało: 5 osób. Ich liczbę będziemy aktualizowali na bieżąco.

Cena zawiera:

Opiekę polskiego przewodnika na terenie Etiopii

Zakwaterowanie – hotel 3*

Wyżywienie HB,

Wszystkie transfery i przejazdy

Lokalnych przewodników i ochronę gdy wymagana

Cena nie zawiera:

Przelotu do Etiopii

Wstępów i opłat lokalnych – 610 USD

Przelotów wewnątrz Etiopii – 468 USD

Wizy – 82 USD

Napoi i opłat za fotografowanie

Napiwków

Dopłata do pokoju jednoosobowego – 620 USD

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,