Aksum - kolebka cywilizacji

Axum Ethiopia - the cradle of civilization

Powstanie Królestwa Aksum w V wieku przed naszą erą przyjmowane jest najczęściej jako punkt startowy rozważań o etiopskiej historii. Królestwo w czasach największego rozkwitu utrzymywało relacje polityczne i handlowe ze światem greckim, rzymskim a także z Indiami i Chinami. W czasach aksumskiego królestwa język Geez stał się językiem oficjalnym - do dziś jest on używany w Etiopskich kościołach. Język ten wywodzi od ludów południowo - arabskich, które dotarły na te ziemie z Jemenu na długo przed powstaniem imperium z Aksum.

W Aksum można podziwiać arcydzieła architektoniczne, jak choćby słynne stele do dziś będące inspiracją projektantów nowoczesnych budowli. Niedawno do miasta powróciła stela zrabowana podczas włoskiej okupacji. Aksum było miejscem koronacyjnym dla etiopskich cesarzy aż do czasów Hajle Syllasie. W specjalnej kaplicy przy katedrze Tsion Marjam (NMP na Syjonie) przechowywana jest legendarna Arka Przymierza.

Aksum to miasto z bogatą historią. Według legendy to stąd wyruszyła królowa Saba, by w Jerozolimie spotkać się z królem Salomonem. Do naszych czasów zachowały się ruiny jej pałacu i ogromne baseny służące współcześnie za rezerwuar słodkiej wody.