Meczet w Negash w Etiopii

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

W wyniku serii dyskusji między Ministerstwem Turystyki Etiopii a tureckim ambasadorem w kraju, ministerstwo ogłosiło, że rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

W 2018 roku meczet został wyremontowany przy wsparciu Tureckiej Agencji Współpracy i Koordynacji. Wokół kompleksu meczetu zbudowano miejsca noclegowe, centrum dla odwiedzających oraz toalety. Remont zakończył się we wrześniu 2018 roku.

Historyczny meczet był jednym z wielu historycznych i religijnych obiektów zniszczonych w trakcie dwuletniej wojny w regionie Tigray. W 2021 roku meczet został uszkodzony w wyniku działań wojennych. Minaret został zniszczony, kopuła częściowo zawaliła się, a fasada uległa ruinie. Zniszczenia poniesione w wyniku konfliktu przypominają o kruchym charakterze dziedzictwa kulturowego w obliczu wojen.

Uważa się, że meczet został założony około roku 615 n.e., gdy pierwsi muzułmanie uciekali do Abisynii przed prześladowaniami na Półwyspie Arabskim. Jest on uznawany za jeden z najstarszych meczetów w Afryce, a niektórzy badacze twierdzą nawet, że jest to najstarszy meczet na kontynencie. Jest on symbolem historycznego i religijnego dziedzictwa Etiopii. Zniszczenia w regionie Tigray spowodowały międzynarodową reakcję i zobowiązanie do jego odbudowy. Współpraca między rządem Etiopii a Turcją, która już wcześniej angażowała się w renowację meczetu, podkreśla globalne znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego. Prace konserwatorskie, które mają się rozpocząć, będą nie tylko przywracać fizyczną strukturę meczetu, ale także ożywiać jego rolę jako centrum edukacyjnego i duchowego dla lokalnej i międzynarodowej społeczności.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,