Planowanie podróży do Etiopii

Ethiopia - basic informations

Podróże do Etiopii w 2020 roku

W lutym tego roku spędziłem w Etiopii trzy tygodnie, postaram się nakreślić, jak wygląda bieżąca sytuacja. Zniesiono stan wojenny, co sugeruje, że stan bezpieczeństwa ulega poprawie. Armia etiopska, po wyzwoleniu większości zajętych przez bojówki TPLF terenów, zatrzymała się na granicach okręgu Tigrai, oficjalnym powodem jest ochrona ludności cywilnej, która niewątpliwie ucierpiałaby bardzo w przypadku kontynuowania ofensywy. Zwolniono z więzień większość zatrzymanych wcześniej przywódców tigraiskiego TPLF, odpowiedzialnego za wywołanie konfliktu. To, zdaniem wielu Etiopczyków, kontrowersyjne posunięcie ma przygotować grunt do rozmów pokojowych, które według wielu źródeł już się toczą – oficjalnie rząd etiopski kategorycznie temu zaprzecza.

Jak się to wszystko ma w odniesieniu do perspektyw ruchu turystycznego do Etiopii? Nadszedł już chyba czas, by spojrzeć na proponowane trasy i cele zupełnie od nowa. Większość programów proponowanych przez biura podróży jest nie do zrealizowania, wygląda na to, że w przypadku niektórych miejsc, jak choćby Aksum, jeszcze bardzo długo nie będzie to możliwe. Nawet jeśli miasto stanie się dostępne, to infrastruktura turystyczna i komunikacyjna jest tam kompletnie zrujnowana. Oczywiście zawsze się znajdą amatorzy podróży w takie miejsca, pojawiły się przecież oferty podróży do syryjskiego Aleppo, ale nie o takim specyficznym, mówiąc eufemistycznie, ruchu turystycznym chciałbym pisać.

Biurom podróży jak i etiopskim tour operatorom trudno się rozstać ze starannie opracowanymi programami, ze stronami internetowymi pełnymi różnorodnej oferty programowej. Dotyczy to również nas, bo choć staraliśmy się dotychczas otwarcie informować które miejsca i programy są niedostępne, ale jak wcześniej wspomniałem, już chyba nadszedł czas, by się pozbyć złudzeń i zacząć proponować trasy możliwe do realizacji. Na początek dodamy te programy do naszej oferty.

Co jest dostępne i możliwe do zaplanowania:

1. Addis Abeba. Nic tu się nie zmieniło, a jeśli to na lepsze. Nie ma żadnego zagrożenia (pomijając oczywiście te, które są normalne w afrykańskich i nie tylko metropoliach), nie ma żadnej atmosfery wojny, wszystko funkcjonuje normalnie, ulice, restauracje i kawiarnie są pełne ludzi. Jest czyściej niż kiedyś, centralne ulice udekorowano kwietnikami i trochę odpustowymi światełkami. Nowy wygląd zyskał plac Meskel i Mexico, powstały zupełnie nowe parki: Entoto i Unity.

2. Lalibela i inne miejsca na szlaku historycznym. Lalibela, Gonder i Bahar Dar, łącznie z jeziorem Tana i wodospadami na Nilu, znów przyjmują turystów. Ethiopian Airlines wznowił loty do Lalibeli dając możliwość zobaczenia tej największej etiopskiej atrakcji turystycznej. Wprawdzie w mieście nie ma od 9 miesięcy energii elektrycznej (stacja transformatorowa znajduje się w Alamacie będącej nadal pod kontrolą rebeliantów, ale proponowane przez nas hotele mają solary). W przypadku podróży do Byhyr Daru również proponujemy przelot, droga lądowa bywa zablokowana. Możliwa jest podróż lądem z Lalibeli do Byhyr Daru i Gondaru, jak również odwiedzenie Gór Siemen.

3. Południe Etiopii, czyli plemiona. Trasa na południe i plemiona, Mursi, Hamerowie, Dasenech, są dostępne i czekają na podróżników. Awassa, Konso i Arba Minch również. Ci którzy mają mało czasu, a więcej pieniędzy, mogą skorzystać z połączenia lotniczego do Jinka. Pozwala to uniknąć długiej podróży, ale znacznie podnosi koszty. Trzeba się również liczyć z tym, że loty bywają odwoływane.

4. Harar. To muzułmańskie miasto z jego największą atrakcją- karmieniem hien, jest również dostępne. Jednak trudno gwarantować, że tak będzie nadal, trasa do Hararu prowadzi przez Oromię, bywa, że jest blokowana. Alternatywą jest przelot do Dire Dawa lub pociąg, w przypadku tego ostatniego nigdy nie wiadomo, czy wyruszy.

5. Góry Bale. Przez cały czas nasi turyści odwiedzają to miejsce, ale trzeba pamiętać, że to oferta nie dla wszystkich. Tam praktycznie nie ma hoteli o akceptowalnym standardzie, ten komu nie przeszkadza spanie w lokalnych hotelikach wraca zadowolony.

6. Są jeszcze inne dostępne miejsca szerzej dotychczas nieodwiedzane, jednak to oferta ukierunkowana na konkretnych klientów, mało interesująca z punktu widzenia osób chcących poznać najciekawsze etiopskie miejsca. Przykładem może być etiopska Somalia oferująca antyczne rysunki naskalne w jaskiniach.

7. Ciekawą ofertą etiopskiej turystyki są podróże tropem plantacji kawy. Bo przecież Etiopia jest uważana ojczyznę kawy.

Andrzej Zarzecki

Od 1 września 2021 r. Etiopia wznowiła wydawanie wiz przez Internet

Aplikować należy pod adresem https://www.evisa.gov.et/ Uwaga! Jest wiele stron podszywających się pod oficjalny serwis wizowy. Etiopski rząd nie autoryzował żadnego z nich.

UWAGA: W przypadku pytań związanych z wizą należy kontaktować się z Ambasadą lub Konsulatem Etiopii znajdującym się najbliżej miejsca zamieszkania. Dla Polski jest to ambasada w Berlinie.

Etiopia znosi kwarantannę po przylocie

Przybywający do Etiopii muszą przedstawić test PCR z negatywnym wynikiem, wykonany maksimum 120 godzin przed przybyciem (5 dni). Pasażerowie muszą dysponować kopią testu.  Nie ma możliwości wykonania testu na lotnisku po przylocie. Taką możliwość objecuje udostępnić w przyszłości Ethiopian Airlines, trzeba się dowiadywać na bierząco. Nie są akceptowane szybkie testy antygenowe (RDT).

Również by wylecieć z Etiopii, należy okazać test PCR z negatywnym wynikiem. By go zrobić, trzeba być w Addis Abebie jeden dzień przed wylotem. I w tym wypadku Ethiopian Airlines objecuje uruchomienie na lotnisku labolatorium diagnostycznego, udostępniającego wynik po 4 godzinach. 

 Te regulacje nie dotyczą pasażerów tranzytowych.

Konflikt w prowincji Tigrai

Choć oficjalnie konflikt na północy Etiopii zakończył się, to nadal sytuacja w prowincji Tigrai jest bardzo niestabilna. Dlatego nie jest możliwa turystyka w tej części kraju. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że sytuacja nie zmieni się do końca roku. Oznacza to, że z programów zwiedzania Etiopii prowincję Tigrai trzeba wykreślić. Dotyczy to takich miejsc jak: Aksum, Mekele, Adigrat, Wukro, Debre Damo i kościołów w całej prowincji Tigrai. 

Planowanie podróży

Specyfika Etiopii, na która warto zwrócić uwagę planując wyprawę jest taka, że początek i koniec zwiedzania jej poszczególnych regionów to zazwyczaj Addis Abeba. Ułatwia to układanie programów zwiedzania.

1. Północ kraju to tzw. szlak historyczny. Do zobaczenia są takie atrakcje jak Lalibela, Gonder, Aksum, Bahyr Dar, Park Narodowy Gór Siemen. Pomiędzy poszczególnymi miastami można przemieszczać się samolotami Ethiopian Airlines. Optimum to 3 lub 4 loty. Drugą opcją jest transport lądowy. Wybór zależy od indywidualnych preferencji. Przemieszczanie się drogami zajmuje więcej czasu, z drugiej strony pozwala zobaczyć więcej.

2. Na południe Etiopii jedzie się by poznać Afrykę taka jaka była przed laty. Szczególnie spotkania z zamieszkującymi Dolinę Omo plemionami są niezwykle ekscytujące. Takich miejsc już nie ma, w innych częściach Afryki ludzie żyją skromnie ale ubrani są w stroje współczesne. Etiopskie plemiona nadal kultywują tradycyjny styl życia i ubioru. By dotrzeć do interesujących miejsc trzeba jechać z Addis Abeby dwa dni. Czyli absolutne minimum czasowe wyprawy na południe Etiopii to 5 dni, ale pamiętajmy, że przy takim wariancie 4 dni spędzimy w drodze. Na trasie dzieje się dużo ale kilometry trzeba pokonać. Ethiopian lata na południu do Arba Minch i ostatnio do Dżinka. Można wiec próbować dotrzeć na miejsce samolotami. Niestety w takim wypadku samochody niezbędne do poruszania się w Dolinie Omo i tak musza jechać z Addis Abeby, na miejscu bardzo trudno o pewny transport.

3. Depresja Danakil to kolejna etiopska atrakcja. To wyprawa dla doświadczonych podróżników godzących się na niski standard zakwaterowania, brak toalet, często brak możliwości higienicznych.

4. Leżący na wschodzie kraju Harer jest miastem o muzułmańskim charakterze, odmiennym od reszty kraju. Z Addis Abeby trzeba tam jechać przez cały dzień. Czyli na wyprawę do Hareru musimy przeznaczyć 3 dni. Można ten czas skrócić bo do pobliskiego miasta Dire Dawa latają samoloty.

5. Jeśli chodzi o inne mniej znane miejsca na turystycznej mapie Etiopii to warte zobaczenia są: Góry Bale, Płaskowyż Guassa, Gambela przy granicy z Sudanem Południowym, skalne kościoły w Tigrai. Również w te miejsca podróżują nasi klienci.

Jak dolecieć do Etiopii?

Jest kilka możliwości przelotu do Etiopii. Lufthansa oferuje lot z przesiadką we Frankfurcie. To o tyle wygodne, że do Frankfurtu można dolecieć z wielu polskich miast. Jeśli rano wystartujemy np. z Warszawy, to wieczorem dotrzemy do Addis Abeby. Lot powrotny z etiopskiej stolicy startuje późnym wieczorem i po przesiadce we Frankfurcie do Polski udaje się dotrzeć następnego dnia rano.

Do Addis Abeby codziennie lata Turskich Airlines, oczywiście konieczna jest przesiadka w Stambule. W tym wypadku będziemy na miejscu po północy.

Kolejny przewoźnik na tej trasie to Emirates przez Dubai. Warto sprawdzić,  mają czasem najtańsze bilety.

Z kilku europejskich miast latają etiopskie linie Ethiopian Airlines. Jeżeli wybierzemy podróż przez Frankfurt lub Tel Aviv, będziemy w Addis Abebie przed szóstą rano. To opcja dla tych którzy chcą, bez zatrzymywania się w stolicy lecieć dalej. Ethiopian to przewoźnik cieszący się bardzo dobra opinią, przez wielu uważany za najlepszego w Afryce. Linia jest członkiem Sojuszu Star Aliance, tego samego do którego należy nasz LOT. Z tego powodu doloty z polskich miast realizowane są zazwyczaj samolotami naszego narodowego przewoźnika.

Ekonomiczną opcją, szczególnie dla mieszkańców zachodnich części Polski, może być lot z Berlina liniami Egipt Air. To również członek Star Aliance. Serwis z Berlina oferuje również Turkish Airlines.

Zapraszamy do kontaktu. Każdą podróż planujemy indywidualnie w zależności od wymagań, potrzeb i upodobań klientów.

Formularz kontaktowy