Program obejmuje większość najważniejszych atrakcji tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym. W przypadku mniejszych grup samochodami terenowymi. Gdy liczba gości jest większa można podróżować busem lub małym autobusem.
By program mógł być skrócony musieliśmy z niektórych jego punktów zrezygnować. W pónocnej części kraju nie ma Gonderu i Parku Siemen. Na południu nie jedziemy do Turmi i Omorate.
Każdą z prezentowanych w naszym serwisie tras możemy dowolnie zmodyfikować w zależności od zainteresowań, budżetu i czasu jakim Państwo dysponujecie.
TEP 004 - Etiopia 12 dni, transport dżipami
Trasa obejmuje północ i południe kraju
Czas trwania: 11 nocy/12 dni
Zakwaterowanie: Hotele/lodge
Dzień 1: Addis Abeba
Wieczorem lub w nocy przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby (Lufthansa, Turkish Airlines), przejazd do hotelu na nocleg.
Wybierając Ethiopian Airlines można być w Addis Abebie wcześnie rano i skrócić program o jeden dzień. Wtedy bez noclegu ruszamy na miasto.
Dzień 2: Addis Abeba
Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie zapoznamy się się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka, odkryty w 1974 r. Szkielet pochodzi sprzed 3 mln. 200 tys. lat. Zwiedzanie katedry św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje oraz Muzeum Etnograficznego i cesarskich apartamentów w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta - 3200 m n.p.m. Nocleg w hotelu.
Dzień 3: Bahir Dar
Po śniadaniu przejazd przez tereny rolnicze do Bahyr Daru. Po drodze podziwianie Kanionu Nilu Błękitnego, uważanego przez wielu podróżników za piękniejszy od amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Dalsza jazda przez niezwykle malownicze tereny, spotkania z ludem Amhara i wizyta w ich wioskach. Nocleg w hotelu.
Dzień 4: Bahir Dar
Po śniadaniu przejazd do położonych w odległości ok. 30 km od Bahyr Daru wodospadów na Nilu Błękitnym. Po południu rejs po największym etiopskim jeziorze Tana do ukrytych na wyspach monastyrów. Po jeziorze nadal pływają łodzie wykonane z papirusu. Będzie okazja by zobaczyć miejsce, w którym Nil Błękitny bierze swój początek. Nocleg w hotelu.
Dzień 5: Przejazd do Lalibeli
Po śniadaniu przejazd do Lalibeli niezwykle malowniczą drogą przez góry. Niedawno ukończona droga nadal jest niezbyt licznie uczęszczana przez turystów. Dzięki temu spotkania z mieszkającymi tam Etiopczykami są zachwycająco autentyczne. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą – to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX wieku rolę stolicy. Nocleg w hotelu.
Dzień 6: Lalibela
Wraz z pierwszymi promieniami słońca, rozpoczniemy zwiedzanie kościołów Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO) To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce gdzie w XII wieku król Lalibela rozkazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego, Bete Medahne Alem - to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg w hotelu.
Dzień 7: Przejazd do Dessie
Przejazd do Dessie lub Kombolcha przez wyżynę Dilb. To najwyższy punkt na trasie - ponad 3300 m n.p.m.. Nocleg w hotelu.
Dzień 8: Przejazd do Addis Abeby
Przejazd do Addis Abeby. Jeżeli dopisze szczęście podziwianie jedynych trawożernych małp na świecie – Gelada. Przystanek na punkcie widokowym Tarma Ber skąd można podziwiać Wielki Rów Afrykański w całej okazałości. Nocleg w hotelu.
Dzień 9: Arba Myncz
Przejazd do Arba Minch. W tym dniu czeka nas spotkanie z pierwszym na naszym szlaku etiopskim plemieniem - Dorze. Mieszkają oni w niezwykłych domach o kształcie głowy słonia. Budowle te wykonane są z bambusowych tyczek i liści rośliny zwanej fałszywym bananowcem, sięgają 15 m wysokości i są niezwykle trwałe. Plemię Dorze słynie z doskonałej jakości wyrobów bawełnianych, można je na miejscu kupić. Zapoznamy się z procesem produkcji kolczo – rodzaju placka wypiekanego z pulpy pozyskiwanej z fałszywego bananowca. Skosztujemy lokalnego alkoholu – araki. Na zakąskę kolczo z piekielnie ostrą przyprawą lub naturalnym miodem. Pod kierunkiem lokalnego przewodnika – Mekonena, poznamy tradycję i styl życia Dorze. Tego dnia nasza podróż zakończy się w miejscowości Arba Minch co po amharsku – czyli w języku będącym oficjalnym w Etiopii – oznacza 40 źródeł. Nocleg w hotelu.
Dzień 10: Dżinka
Po śniadaniu wyruszymy na wodne safari po jeziorze Czamo, podczas rejsu oglądanie krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków (pelikany, czaple, orły). Przejazd w kierunku miejscowości Dżinka przez ziemie ludu Konso. Podziwianie barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach wypełni kolejne godziny tego dnia. Uważa się, że ludzie Konso są pionierami upraw tarasowych w Afryce. Wsie Konso, ich kultura i sposób gospodarowania zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dalszej części drogi jest szansa na spotkanie pierwszych przedstawicieli zamieszkujących Dolinę Omo plemion: Tsemay i Bana. Dojazd do hotelu w Dżinka, nocleg.
Dzień 11: Mursi
Uwaga!!! To powinien być czwartek - odbywa się wtedy targ w Key Afer, lub ewentualnie środa - targ jest w Alduba.
Po wczesnym śniadaniu pojedziemy do Parku Narodowego Mago na spotkanie z plemieniem Mursi. Mursi to najbardziej rozpoznawalne plemię z ludów południowej Etiopii. Wkraczającym w dorosłe życie kobietom Mursi rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany krążek. Krążki wymienia się na coraz większe, te najbardziej okazałe mają nawet 35 cm średnicy. Mężczyźni z tego plemienia dekoracyjnie malują ciała, znani są z waleczności. Wizyta na targu plemienia Hammer i Bana w Key Afer lub Alduba w zależności od dnia tygodnia. Afrykańskie targi przyciągają setki nabywców i sprzedawców. Ktoś kupuje czosnek, ktoś sprzedaje kukurydzę, ktoś po prostu przyszedł by napić się lokalnego piwa i porozmawiać z przyjaciółmi. Na targu możemy przyjrzeć się przedstawicielom różnych plemion, odkryć dzielące ich różnice. Targi plemienne południowej Etiopii to najbardziej żywe i kolorowe widowisko. Miejsca te są spełnieniem marzeń każdego etnografa jak również fotografa. Następnie przejazd do Arba Minch. Nocleg w hotelu.
Dzień 12: Addis Abeba
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Addis Abeby. Zatrzymamy się po drodze w miejscowości Tiya gdzie znajduje się wpisany na listę UNESCO kompleks kamiennych steli. Wieczorem transfer na lotnisko.
Uwaga!!!
Każdą z prezentowanych w naszym serwisie tras możemy dowolnie zmodyfikować w zależności od zainteresowań, budżetu i czasu jakim Państwo dysponujecie. Jedną z opcji jest przesunięcie zwiedzania Addis Abeby z drugiego dnia na ostatni. W ten sposób program będzie krótszy o jeden dzień, ale początek podróży będzie bardzo męczący - po długim locie z Europy całodzienny przejazd do Bahyr Daru. Wszystko zależy od konkretnych terminów przylotu i wylotu z Etiopii, jak również od wytrzymałości i determinacji podróżujących.
https://timelessethiopia.pl/programy/etiopia-12-dni-transport-dzipami#sigProId81ee9e24a1