Wyprawa do Etiopii z polskim przewodnikiem - 30 dni

Taniec kobiet z plemienia Hamer

Ta wyprawa obejmuje wszystkie najciekawsze części Etiopii, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Omo, Pustynię Danakil z wejściem na czynny wulkan Erta Ale, treking w Górach Semien obejmujący wspinaczkę na najwyższy szczyt tego kraju - Ras Dashen

Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospad na Nilu Błękitnym to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Etiopii. Czymś zupełnie odmiennym jest południe kraju. Plemiona zamieszkujące Dolinę Omo żyją nadal tak jak przed setkami lat. W programie wizyty we wsiach Mursi, Hamerów, Danasech, Konso, Arbore i Dorse. Góry Semien przez wielu uważane są za jedne z najbardziej malowniczych świata, Danakil to najgorętsze miejsce na naszej planecie.

 

Etiopia 30 dni, 29 października - 26 listopada 2023

Patronat Fundacji Abisynia - www.abisynia.pl

 

Cena: 5517$

 

Ceny etapów: I-1500$, II-1424$ III-1353$, IV-1240$

Etapy wyprawy można łączyć sumując ceny. Na przykład: I+II-2924$ I+II+III-4277$, II+III=2777$

 

Etap I – Historyczna północ Etiopii

28 października, sobota

Dzień 1: Addis Abeba

Wieczorem lub w nocy przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby, przejazd do hotelu na nocleg. Wybierając Ethiopian Airlines można być w Addis Abebie wcześnie rano i skrócić program o jeden dzień. Wtedy bez noclegu ruszamy na miasto.

Dzień 2: Addis Abeba

Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie mnożna zaznajomić się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka odkryty w 1974 roku, a pochodzącego sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje i uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta – 3200 m n.p.m. Nocleg w hotelu.

Dzień 3: Bahyr Dar

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Bahyr Dar (lot trwa godzinę). Tego samego dnia wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym (30 km od Bahyr Dar). Po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana do leżących na wyspach monastyrów. Nocleg hotelu.

Dzień 4: Gonder

Po śniadaniu przejazd do Gonder (180 km) -XVII wiecznej stolicy Etiopii. Gonder (lista UNESCO) założył król Fasiladas w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To budowla jakiej nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju. Po południu zwiedzanie zamku i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Nocleg w hotelu.

Dzień 5: Góry Semien

Przejazd do Parku Narodowego Semien, wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Niesamowicie malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, nad którymi górują wierzchołki wygasłych wulkanów, nazywane jest Dachem Czarnego Lądu. Dzień wypełni choć łatwy, to niesamowicie atrakcyjny trekking. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad - jedynych trawożernych małp na świecie. Zwierzęta nie są agresywne, pozwalają zbliżyć się do siebie, fotografować. Przystanek we wsi "Czarnych Żydów - Falaszy. Powrót do hotelu w Gonder, kolacja i nocleg.

Dzień 6: Przejazd do Lalibeli

Przejazd do Lalibeli niezwykle malowniczą drogą przez góry. Niedawno ukończona droga nadal jest niezbyt licznie uczęszczana przez turystów. Dzięki temu spotkania z mieszkającymi tam Etiopczykami są zachwycająco autentyczne. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą - to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII-wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX w. rolę stolicy. Nocleg w hotelu.

Dzień 7: Lalibela

Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO) To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce, gdzie w XII w. król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zobaczymy wszystkie dostępne świątynie. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem - to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8: Kościół Yemrehana Kristos lub Aksum

Wyprawa do zlokalizowanego 50 km na północ od Lalibeli kościoła Yemrehanna Kristos, to jedna z najlepiej zachowanych świątyń późnego okresu królestwa Aksum, jego nazwa pochodzi od panującego w XII-wieku króla i świętego z dynastii Zagwe. Położony jest we wnętrzu dużej, naturalnej jaskini na stoku wzgórza. Kościół Yemrehana Kristos jest o sto lat starszy od świątyń w Lalibeli.

W przypadku wznowienia przez Ethiopian Airlines lotów do Aksum w tym dniu przelot do Aksum (lista UNESCO), kolebki chrześcijaństwa etiopskiego. Zwiedzanie przedchrześcijańskich obelisków, katedry Najświętszej Marii Panny, pozostałości pałacu królowej Saby, muzeum archeologicznego i królewskich grobowców. Podziwianie kaplicy, w której przechowywana jest legendarna Arka Przymierza. Kolacja i nocleg w hotelu w Aksum.

Dzień 9: Przelot do Addis Abeby

Etap II – Plemiona w Dolinie Omo

5 listopada, niedziela

W tym dniu można zakończyć wyprawę lub do niej dołączyć. Osoby kończące zostaną w Addis Abebie i wieczorem odlecą do kraju. Rozpoczynający etiopską przygodę dołączą do grupy ruszającej na południe.

W zależności od rozkładu wylot do Addis Abeby. Początek drogi na południe Etiopii. Przystanek nad jeziorem Ziway w miejscu, gdzie gromadzą się setki egzotycznych ptaków. Można tam podziwiać między innymi marabuty, warugi, orły, czaple, ibisy i zimorodki. Dalsza jazda do miasta Awassa położonego nad jeziorem o tej samej nazwie.

Dzień 10: Arba Myncz

Rano wizyta na niezwykle barwnym targu rybnym w Awassa. Możliwość skosztowania świeżych ryb, w tym etiopskiego sushi - surowej tilapii.  Przejazd do położonego nad jeziorem Chamo miasta Arba Myncz. Będziemy jechać przez ziemie zamieszkane przez plemiona Oromo, Alaba, Wolayta. Nocleg w hotelu.

Dzień 11: Dorze, jezioro Czamo

Rejs po jeziorze Czamo (Chamo), oglądanie krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków. Po południu wyjazd w góry do wsi plemienia Dorze. Nocleg w tym samym hotelu.

Dzień 12: Konso

Po śniadaniu przejazd przez ziemie ludu Konso, obserwacja barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach. Wizyta w jednej z wpisanych na listę UNESCO wsi Konso. Nocleg w lokalnym hotelu w Dżinka (Jinka).

Jeśli to czwartek po drodze wstąpimy na etniczny targ w Key Afer, jeśli nie, to zobaczymy innego dnia targ w Dimeka, Alduba lub w Turmi.

Dzień 13: Mursi

Przejazd do Parku Narodowego Mago do wsi plemienia Mursi. Kobiety z tego plamienia wkładają sobie w dolną wargę talerzyki, mężczyźni dekoracyjnie malują ciała. Po południu przejazd do Turmi, nocleg w lodge.

Dzień 14: Omorate

Po śniadaniu przejazd do Omorate nad rzeką Omo, tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubankami na drugi brzeg rzeki, do wsi plemienia Danasech. Tego dnia możliwa jest również wyprawa do wioski plemienia Karo. Jeśli w którejś z okolicznych wiosek będzie organizowana ceremonia inicjacyjny Hamerów "Skoków przez byki" zobaczymy ją. Powrót do Turmi..

Dzień 15: Arba Myncz

Przejazd do Arba Myncz przez Key Afer lub Erbore. Trasa zależy od przejezdności dróg. Jeżeli pojedziemy przez Erbore przystanek przy skalnym ostańcu, z którego widać jezioro Chiew Bahyr, zwane kiedyś jeziorem Stefanii i wizyta we wsi plemiona Erbore. Nocleg w hotelu.

Etap III – Depresja Danakil

12 listopada, niedziela

Dzień 16: Addis Abeba - 12 listopada, niedziela
W tym dniu można zakończyć wyprawę lub do niej dołączyć. Osoby kończące po przyjeździe do Addis Abeby pojadą na lotnisko i odlecą do kraju. Z wyruszającymi razem z nami na Pustynię Danakil spotkamy się w hotelu w Addis Abebie.

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Addis Abeby. Po drodze wizyta w Tiya, zwiedzanie kompleksu kamiennych steli (kompleks znajduje się na liście UNESCO).

Dzień 17: Addis Abeba - Semera

Po śniadaniu przejazd do Semery, stolicy regionu Afar. Spotkanie z ekipą, odpowiedzialną za naszą wyprawę na Danakil. Trzeba pamiętać, że aby wyruszyć w ten rejon, musimy w samochodach wygospodarować miejsca dla lokalnego przewodnika, kucharza i ochrony.

Dzień 18: Afdera, Erta Ale

Tego dnia przejedziemy około 330 km do podnóża wulkanu Erta Ale. Jest to stały wulkan lawowy o średnicy u podstawy 30 km, kaldera ma kształt kwadratu o boku 1 km. Piknikowy posiłek na trasie lub w lokalnej restauracji. Gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi i tym samym spadnie nieco temperatura rozpocznie się wspinaczka na wulkan. Nie jest to trudna trasa, ale z powodu upału dość wyczerpująca. Do przejścia 15 kilometrów. Noc spędzimy na krawędzi wulkanu, potrzebny do tego ekwipunek, jedzenie i wodę przetransportują na grzbietach wielbłądy. Nocleg w Erta Ale (camping). Wczesnym rankiem wyruszymy na spacer po grzbiecie wulkanu, następnie zejdziemy z powrotem na parking. Po śniadaniu u podnóża Erta Ale pojedziemy nad jezioro Afdera na lunch. Możliwość popływania w słonych wodach jeziora Afedera. Po południu przejazd na nocleg.

Dzień 19: Berhale, Hamed Ela

Wcześnie rano przejazd do Berhale, przystanek na lunch. Kontynuacja podróży do Hamed Ela. Po przerwie, dalsza jazda do Dallol, najniżej położonego obszaru Depresji, poniżej 116 metrów nad poziomem morza. Wieczorem podziwianie niezapomnianego zachodu słońca nad słonymi jeziorkami. Dla odważnych kolejna możliwość kąpieli.

Dzień 20: Dallol

Po śniadaniu ponowny przejazd do Dallol, będzie można zobaczyć, jak górnicy wydobywają i ładują na grzbiety wielbłądów solne płyty. Podziwianie bajecznie kolorowych formacji siarkowych. Wieczorem wyruszają stąd karawany wielbłądów transportujące sól do miast. Przejazd na lunch do Berhale, dalsza droga do Afedery na nocleg.

Dzień 21: Semera

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do stolicy kraju Afarów - Semery

Dzień 22: Addis Abeba

Po śniadaniu czeka nas droga do Addis Abeby.

W tym dniu można zakończyć wyprawę lub do niej dołączyć. Osoby kończące zostaną w Addis Abebie i wieczorem odlecą do kraju. Rozpoczynający etiopską przygodę dołączą do grupy ruszającej na treking w Góry Semien.

Etap IV – Treking w Górach Semien

18 listopada, sobota

Dzień 23: Przelot do Gonderu, przejazd do Sankaber

Przelot do Gonderu. Spotkanie na lotnisku w Gonderze i przejazd do Debark. Po załatwieniu formalności przejazd na teren Parku Narodowego Gór Semien. Przejście na nocleg na kamping Sankaber. Przelot z Addis Abeby do Gonderu trwa godzinę, następnie do przejechania jest 135 km. Przejście na kemping zajmuje od pół do dwóch godzin w zależności od sprawności fizycznej.

Dzień 24

Trekking do Geech po krawędzi skarpy, która zwęża się tworząc grzbiet Sankaber. Przejście w dolinę rzeki Koba, widok na wodospad rzeki Jin Bahir o wysokości 800 metrów. Przejście do wsi Geech na nocleg na kempingu. Czas trekkingu tego dnia to 5-7 godzin.

Dzień 25

6- 7 godzinny trekking do Chenek. Po drodze napotkamy gigantyczne drzewiaste lobelie, pojawi się coraz więcej zwierząt. Po piknikowym lunchu przejście na skarpę Enatye (4000 m) skąd rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Ostatecznie dotrzemy do Chenek,to najlepsze miejsce do obserwacji endemicznych koziorożców walia i pawianów gelada. Nocleg na kempingu w Chenek (3600 m n.p.m.)

Dzień 26

W tym dniu odbędziemy 7-8 godzinny treking do Ambiquo. Wejdziemy na drugi po Ras Dashen szczyt w górach Semen – Buhit (4430 m n.p.m.). Po odpoczynku na szczycie zejdziemy w kierunku Chero Laba, przekroczymy rzekę Mesheha. Noc spędzimy w Ambiquo (3200 m n.p.m.) nabierając sił przed wejściem na Ras Dashen.

Dzień 27

Przed świtem wyruszymy na szczyt Ras Dashen, to najbardziej wyczerpujący dzień wędrówki. Po osiągnięciu wsi Mizma zaczniemy się stromo wspinać. Naszym celem będzie Ras Dashen – według Etiopskiej Narodowej Organizacji Turystycznej czwarty szczyt Afryki. Powrót na kemping do Ambiqua. Droga zajmie nam tego dnia 8-10 godzin

Dzień 28

Powrót do Chenek po grzbiecie góry Buhit. Nocleg na kempingu (3600 m n.p.m.). Marsz będzie trwał 6-7 godzin.

Dzień 29

Po śniadaniu przejazd do Gonder -XVII wiecznej stolicy Etiopii. Gonder (lista UNESCO) założył król Fasidelous w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To zespół budowli, jakiego nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju, nazywany często „afrykańskim Camelotem". Po południu zwiedzanie zamków i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Wycieczka do wioski Czarnych Żydów - Falaszy. Nocleg w hotelu.

Dzień 30: Addis Abeba 

25 listopada, sobota

W zależności od rozkładu wylot do Addis Abeby. Jeżeli czas pozwoli zwiedzanie miasta dla tych, którzy go nie zobaczyli wcześniej. Wieczorem transfer na lotnisko.

Koniec wyprawy
Cena zawiera:

Bilety lotnicze na terenie Etiopii, opiekę polskiego przewodnika na całej trasie, przewodników lokalnych, ochronę i strażników parkowych tam, gdzie jest to wymagane, rejsy łodziami, sprzęt kampingowy. Bilety wstępu do odwiedzanych obiektów i parków. Hotele 3,4* tam, gdzie to możliwe, kempingi na Pustyni Danakil i w Górach Semien. Wyżywienie HB - dwa posiłki dziennie, podczas wyprawy na Pustynię Danakil i podczas trekingu w Górach Semien całodzienne wyżywienie FB.

Cena nie zawiera:

Biletów lotniczych z Polski do Etiopii -około 800 $, wizy -50 $, napiwków, opłat za fotografowanie, napoi do posiłków, wydatków osobistych

Dodatkowo, dla nienasyconych Etiopią, polecamy 3- dniową podróż do Hareru

Dzień 1: Addis Abeba - Dyre Daua

Transfer na lotnisko i przelot do Dyre Daua. Nocleg w Dyre Daua lub przejazd do Hareru. Po drodze przystanek na największym w Etiopii targu chatu (khatu) w Avaday.

Dzień 2: Harer

Zwiedzanie Hareru, otoczonego murami miasta o charakterze odmiennym od innych etiopskich aglomeracji. Uważane jest za centrum duchowe etiopskich muzułmanów, nazywane po arabsku Madeenat-ul-Awliya (Miasto Świętych). To według niektórych wyznawców islamu czwarty pod względem świętości ośrodek po Mekce, Medynie i Jerozolimie. Wizyta na targu, gdzie obok siebie handlują chrześcijańscy i muzułmańscy sprzedawcy. Wieczorem udział w karmieniu hien. To niesamowity spektakl, gdy dzikie zwierzęta są karmione z ręki przez „człowieka od hien”. Początkowo bardzo bojaźliwe po pewnym czasie sięgają po kawałki mięsa podawane na patyku rękami, a nawet ustami. Niezwykłe są domy w Harer, ich styl przypomina tradycyjną architekturę arabskich miast na wybrzeżu. W Harerze przez wiele lat mieszkał francuski poeta Arthur Rimbaud.

Dzień 3: Harer- Dyre Daua- Addis Abeba

Przejazd na lotnisko w Dyre Daua, lot powrotny do Addis Abeby.

Formularz kontaktowy