Wyprawa do Etiopii 15 dni, samolotami i dżipami

Jeden z najciekawszych programów zwiedzania Etiopii. Autentyczne plemienne wioski w Dolinie Omo Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospady na Nilu Błękitnym, to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Etiopii.

Obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również dziewiczą Dolinę Omo.

Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospady na Nilu Błękitnym, to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Etiopii. Czymś zupełnie odmiennym jest południe kraju. Plemiona zamieszkujące Dolinę Omo żyją nadal tak jak przed setkami lat. W programie wizyty we wsiach Mursi, Hamerów, Dassenech, Konso, Arbore i Dorse.

Poznaj etiopskie miejsca z listy UNESCO

Kod wyprawy: TEP 001

Czas trwania: 14 nocy/ 15 dni

Zakwaterowanie: Hotele/lodge

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

 Dzień 1: Addis Abeba

Wieczorem lub w nocy przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby (Lufthansa, Turkish Airlines), przejazd do hotelu na nocleg.

Wybierając Ethiopian Airlines można być w Addis Abebie wcześnie rano i skrócić program o jeden dzień. Wtedy bez noclegu ruszamy na miasto. 

 Dzień 2: Addis Abeba

Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie mnożna zaznajomić się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka odkryty w 1974 roku, a pochodzącego sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje i uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta – 3200 m n.p.m. Nocleg w hotelu.

 Dzień 3: Bahir Dar

Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Bahir Dar (lot trwa godzinę). Tego samego dnia wycieczka do wodospadów na Nilu Błękitnym (30 km od Bahir Dar). Po południu rejs łodzią po największym etiopskim jeziorze Tana do leżących na wyspach monastyrów. Nocleg hotelu.

 Dzień 4: Gonder (lista UNESCO)

Po śniadaniu przejazd do Gonder (180 km) -XVII wiecznej stolicy Etiopii. Gonder założył król Fasiladas w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To budowla jakiej nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju. Po południu zwiedzanie zamku i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Nocleg w hotelu.

 Dzień 5: Góry Semien (lista UNESCO)

Przejazd do Parku Narodowego Semien, wpisanego na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Niesamowicie malownicze pasmo górskie, pełne kanionów, nad którymi górują wierzchołki wygasłych wulkanów, nazywane jest Dachem Czarnego Lądu. Dzień wypełni choć łatwy, to niesamowicie atrakcyjny trekking. Czekają na nas zapierające dech w piersiach widoki i dziesiątki dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie. Zwierzęta nie są agresywne, pozwalają zbliżyć się do siebie, fotografować. Przystanek we wsi „Czarnych Żydów – Falaszy. Powrót do hotelu w Gonder, kolacja i nocleg.

 Dzień 6: Lalibela (lista UNESCO)

Przejazd do Lalibeli niezwykle malowniczą drogą przez góry. Niedawno ukończona droga nadal jest niezbyt licznie uczęszczana przez turystów. Dzięki temu spotkania z mieszkającymi tam Etiopczykami są zachwycająco autentyczne. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą – to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII-wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX w. rolę stolicy. Nocleg w hotelu.

 Dzień 7: Lalibela

Całodzienne zwiedzanie Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata (lista UNESCO). To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce, gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg w hotelu.

  Dzień 8: Ziway

W zależności od rozkładu wylot do Addis Abeby. Początek drogi na południe Etiopii. Przystanek nad jeziorem Ziway w miejscu, gdzie gromadzą się setki egzotycznych ptaków. Można tam podziwiać między innymi marabuty, warugi, orły, czaple, ibisy i zimorodki. Dalsza jazda do miasta Awassa położonego nad jeziorem o tej samej nazwie.

 Dzień 9: Arba Myncz

Rano wizyta na niezwykle barwnym targu rybnym w Awassa. Możliwość skosztowania świeżych ryb, w tym etiopskiego sushi – surowej tilapii.  Przejazd do położonego nad jeziorem Chamo miasta Arba Myncz. Będziemy jechać przez ziemie zamieszkane przez plemiona Oromo, Alaba, Wolayta. Nocleg w hotelu.

 Dzień 10: Dorze, jezioro Czamo

Rejs po jeziorze Czamo (Chamo), oglądanie krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków. Po południu wyjazd w góry do wsi plemienia Dorze. Nocleg w tym samym hotelu.

 Dzień 11: Konso

Po śniadaniu przejazd przez ziemie ludu Konso, obserwacja barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach. Wizyta w jednej z wpisanych na listę UNESCO wsi Konso. Nocleg w hotelu w Dżinka (Jinka).

Jeśli to czwartek po drodze wstąpimy na etniczny targ w Key Afer, jeśli nie, to zobaczymy innego dnia targ w Dimeka, Alduba lub w Turmi.

 Dzień 12: Mursi

Przejazd do Parku Narodowego Mago do wsi plemienia Mursi. Kobiety z tego plamienia wkładają sobie w dolną wargę talerzyki, mężczyźni dekoracyjnie malują ciała. Po południu przejazd do Turmi, nocleg w lodge.

 Dzień 13: Omorate

Po śniadaniu przejazd do Omorate nad rzeką Omo, tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubankami na drugi brzeg rzeki, do wsi plemienia Dasenech. Tego dnia możliwa jest dodatkowo wyprawa do wioski plemienia Karo lub, w przypadku, jeśli ta ceremonia będzie w którejś z okolicznych wiosek organizowana, podziwianie „Skoków przez byki” Powrót do Turmi.

 Dzień 14: Arba Myncz

Przejazd do Arba Myncz przez Key Afer lub Erbore. Trasa zależy od przejezdności dróg. Jeżeli pojedziemy przez Erbore przystanek przy skalnym ostańcu, z którego widać jezioro Chiew Bahyr, zwane kiedyś jeziorem Stefanii i wizyta we wsi plemiona Erbore. Nocleg w hotelu.

 Dzień 15: Addis Abeba

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Addis Abeby. Po drodze wizyta w Tiya, zwiedzanie kompleksu kamiennych steli (kompleks znajduje się na liście UNESCO). Wieczorem transfer na lotnisko.

 Uwaga!!!

Każdą z prezentowanych w naszym serwisie tras możemy dowolnie zmodyfikować w zależności od zainteresowań, budżetu i czasu jakim Państwo dysponujecie. Jedną z opcji jest przesunięcie zwiedzania Addis Abeby z drugiego dnia na ostatni. W ten sposób program będzie krótszy o jeden dzień, ale początek podróży będzie bardzo męczący – po długim locie z Europy nastąpi przesiadka na przelot wewnętrzny bez noclegu. Wszystko zależy od konkretnych terminów przylotu i wylotu z Etiopii, jak również od wytrzymałości i determinacji podróżujących. 

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 7-30 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela, Awassa,

Bull Jumping Ceremony
Etiopia 2024

Dolina Rzeki Omo i Góry Bale

Termin: 17-30 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 14 dni, Plemiona Doliny Omo i Park Narodowy Gór Bale. Mursi, Hamerowie, Dassenech, Konso, Dorse, Ari, Awassa, Arba