Łódź z papirusu na jeziorze Tana. © Andrzej Zarzecki

Etiopia 17 dni, transport dżipami

Również ten program obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Rzeki Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym.

W przypadku mniejszych grup samochodami terenowymi. Gdy liczba gości jest większa można podróżować busem lub małym autobusem

Lalibela, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospad na Nilu Błękitnym to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Etiopii. Czymś zupełnie odmiennym jest południe kraju. Plemiona zamieszkujące Dolinę Omo żyją nadal tak jak przed setkami lat.

Każdą z prezentowanych w naszym serwisie tras możemy dowolnie zmodyfikować w zależności od zainteresowań, budżetu i czasu jakim Państwo dysponujecie.

Kod wyprawy: TEP 003

Czas trwania tej wyprawy to: 16 Nocy/ 17 Dni

Zakwaterowanie: Hotele/lodge

 Dzień 1: Addis Abeba

Wieczorem lub w nocy przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby (Lufthansa, Turkish Airlines), przejazd do hotelu na nocleg.

Wybierając Ethiopian Airlines można być w Addis Abebie wcześnie rano i skrócić program o jeden dzień. Wtedy bez noclegu ruszamy na miasto. 

 Dzień 2: Addis Abeba

 Po śniadaniu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie mnożna zaznajomić się z historią i współczesnością Etiopii.  Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka odkryty w 1974 roku, a pochodzącego sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje i uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta – 3200 m n.p.m. Nocleg w hotelu.

 Dzień 3: Bahir Dar

Po śniadaniu przejazd przez tereny rolnicze do Debre Markos. Zwiedzanie jednego z najważniejszych dla Etiopczyków klasztorów Debre Libanos. Po drodze podziwianie Kanionu Nilu Błękitnego prze wielu podróżników uważanego za piękniejszy od amerykańskiego Wielkiego Kanionu. Dalsza jazda do miejscowości Bahir Dar przez niezwykle malownicze tereny, spotkania z ludem Amhara i wizyta w ich wioskach. Nocleg w hotelu.

 Dzień 4: Bahir Dar

Po śniadaniu przejazd do położonych 32 kilometrów od Bahir Daru wodospadów na Nilu Błękitnym. Po południu rejs po największym etiopskim jeziorze Tana do ukrytych na wyspach monastyrów. Po jeziorze nadal pływają łodzie wykonane z papirusu. U tutejszych wieśniaków Thor Heyerdahl pobierał nauki przed wyprawą Ra. Będzie okazja by zobaczyć miejsce, w którym Nil Błękitny bierze swój początek. Nocleg w hotelu.

 Dzień 5: Gonder

Po śniadaniu przejazd do Gonder -XVII wiecznej stolicy Etiopii. Gonder (lista UNESCO) założył król Fasidelous w 1636 roku, jego pałac zachował się do dziś. To budowla jakiej nie spotka się w żadnym innym afrykańskim kraju. Po południu zwiedzanie zamku i monastyru Debre Berhan Selassie znanego ze wspaniałych obrazów i fresków, a także łaźni króla Fasidelousa. Wycieczka do wioski Czarnych Żydów – Felaszy. Nocleg w hotelu.

 Dzień 6: Park Narodowy Gór Siemem

Przejazd do Debark w górach Parku Narodowego Siemen. Wypatrywanie dżelad – jedynych trawożernych małp na świecie, pasących się czasem w stadach liczących po kilkaset osobników. Powrót na nocleg do Gonder.

 Dzień 7: Przejazd do Lalibeli

Przejazd do Lalibeli niezwykle malowniczą drogą przez góry. Niedawno ukończona droga nadal jest niezbyt licznie uczęszczana przez turystów. Dzięki temu spotkania z mieszkającymi tam Etiopczykami są zachwycająco autentyczne. Przystanek przy skalnym ostańcu zwanym ambą – to bardzo charakterystyczny element etiopskiego krajobrazu. Droga prowadzi przez XIII-wieczne miasteczko Debre Tabor, pełniące w XIX w. rolę stolicy. Nocleg w hotelu.

 Dzień 8: Lalibela

Całodzienne zwiedzanie Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO). To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce, gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg w hotelu.

 Dzień 9: Przejazd do Dessie

Przejazd do Dessie lub Kombolcha przez wyżynę Dilb. To najwyższy punkt na trasie – ponad 3300 m n.p.m. Nocleg w hotelu.

 Dzień 10: Przejazd do Addis Abeby

Przejazd do Addis Abeby. Jeżeli dopisze szczęście ostatnie podziwianie jedynych trawożernych małp na świecie – Gelada. Przystanek na punkcie widokowym Tarma Ber skąd można podziwiać Wielki Rów Afrykański w całej okazałości. Nocleg w hotelu.

 Dzień 11: Arba Myncz

Przejazd do położonego nad jeziorem Chamo miasta Arba Myncz. Będziemy jechać przez ziemie zamieszkane przez plemiona Oromo, Alaba, Wolayta. Nocleg w hotelu.

 Dzień 12: Dorze, jezioro Czamo

Rano wyjazd do wsi plemienia Dorze. Po południu rejs po jeziorze Czamo (Chamo), oglądanie krokodyli, hipopotamów i różnych gatunków ptaków. Nocleg w tym samym hotelu.

 Dzień 13: Konso

Po śniadaniu przejazd przez ziemie ludu Konso, obserwacja barwnych strojów, malowniczych tarasów na polach. Wizyta w jednej z wpisanych na listę UNESCO wsi Konso. Nocleg w hotelu w Dżinka (Jinka). 

 Dzień 14: Mursi

Przejazd do Parku Narodowego Mago do wsi plemienia Mursi. Kobiety z tego plamienia wkładają sobie w dolną wargę talerzyki, mężczyźni dekoracyjnie malują ciała. Po południu przejazd do Turmi, nocleg w lodge. Jeśli to czwartek po drodze wstępimy na etniczny targ w Key Afer, jeśli nie, to zobaczymy innego dnia targ w Dimeka, Alduba lub w Turmi.

 Dzień 15: Omorate

Po śniadaniu przejazd do Omorate nad rzeką Omo, tuż przy granicy z Kenią. Przeprawa dłubankami na drugi brzeg rzeki, do wsi plemienia Dasenech. Tego dnia możliwa jest dodatkowo wyprawa do wioski plemienia Karo lub, w przypadku, jeśli ta ceremonia będzie w którejś z okolicznych wiosek organizowana, podziwianie „Skoków przez byki” Powrót do Turmi.

 Dzień 16: Arba Myncz

Przejazd do Arba Myncz przez Key Afer lub Erbore. Trasa zależy od przejezdności dróg. Jeżeli pojedziemy przez Erbore przystanek przy skalnym ostańcu, z którego widać jezioro Chiew Bahyr, zwane kiedyś jeziorem Stefanii i wizyta we wsi plemiona Erbore. Nocleg w hotelu.

 Dzień 17: Addis Abeba

Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku Addis Abeby. Po drodze wizyta w Tiya, zwiedzanie kompleksu kamiennych steli (kompleks znajduje się na liście UNESCO). Wieczorem transfer na lotnisko.

Uwaga!!!

Każdą z prezentowanych w naszym serwisie tras możemy dowolnie zmodyfikować w zależności od zainteresowań, budżetu i czasu jakim Państwo dysponujecie. Jedną z opcji jest przesunięcie zwiedzania Addis Abeby z drugiego dnia na ostatni. W ten sposób program będzie krótszy o jeden dzień, ale początek podróży będzie bardzo męczący – po długim locie z Europy całodzienny przejazd do Bahyr Daru. Wszystko zależy od konkretnych terminów przylotu i wylotu z Etiopii, jak również od wytrzymałości i determinacji podróżujących. 

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Blog

Ethiopian Airlines wylądował w Warszawie

Wystartowali!!! Największy afrykański przewoźnik sieciowy zainaugurował regularne połączenia lotnicze z Addis Abeby do Warszawy. Loty realizowane będą przez Ateny cztery razy w tygodniu. – ET

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,