Etiopski wilk na płaskowyżu Sanetti. Autorem zdjęcia jest Andrzej Zarzecki

Nowe etiopskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Park Narodowy Gór Bale oraz Krajobraz Kulturowy Gedeo zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja ta zapadła podczas 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej. Krajobraz Kulturowy Gedeo stał się setnym obiektem z regionu afrykańskiego na tej prestiżowej liście. Park Narodowy Gór Bale również uzyskał globalne uznanie i został włączony do listy. Dzięki tym wpisom liczba etiopskich miejsc na liście UNESCO wzrosła do jedenastu.

Od momentu przyjęcia Konwencji Światowego Dziedzictwa w 1972 roku, UNESCO angażuje się w identyfikację i ochronę miejsc o wyjątkowej, uniwersalnej wartości. Etiopia zadebiutowała na liście w 1978 roku, jej pierwszymi obiektami objętymi ochroną UNESCO stały się skalne kościoły Lalibeli i Park Narodowy Gór Simien. Obecnie kraj ten może się pochwalić dziewięcioma miejscami dziedzictwa kulturowego oraz dwoma z dziedzictwem przyrodniczym, w tym parkami Narodowymi Simien i Bale.

Konwencja Światowego Dziedzictwa ma na celu ochronę wyjątkowych miejsc dla przyszłych pokoleń, podkreślając ich uniwersalne znaczenie i potrzebę międzynarodowej współpracy w zakresie ochrony.

Na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiły:

Park Narodowy Gór Bale

Położony w regionie Oromia w południowo-wschodniej Etiopii, na południe od rzeki Awash, park obejmuje górskie pasmo z Tullu Demtu (4377 metrów), czwartym co do wysokości szczytem w Etiopii, i Mount Batu (4307 metrów). Pięć głównych rzek ma swoje źródła w Górach Bale, dostarczając wody i wspierając życie milionów ludzi w Etiopii i sąsiednich krajach. Park, o powierzchni 2200 kilometrów kwadratowych, słynie z dzikich alpejskich krajobrazów. Ważna jest względna łatwość, z jaką odwiedzający mogą zobaczyć unikalne ptaki i ssaki.

Góry Bale są siedliskiem wielu endemicznych gatunków Etiopii, w tym wilka etiopskiego (Canis simensis), który występuje na płaskowyżu Sanetti. Występuje tu największa grupa tych ssaków.  Park obejmuje również las Harenna, położony na południe od gór, będący w dużej mierze niezbadanym obszarem, który może kryć niezbadane gatunki gadów, żyją tam także lwy, lamparty, hieny i antylopy.

W obszarze Dinsho występuje niezwykła róża abisyńska o białych kwiatach. Alpejskie wrzosowiska płaskowyżu Sanetti porastają wrzosowate rośliny i lobelie olbrzymie, osiągające nawet 6 metrów wysokości.

Park Narodowy oferuje możliwości trekkingu z siedziby parku w Dinsho.

Krajobraz Kulturowy Gedeo

Ten obszar rolniczo-leśny, położony wzdłuż wschodniej krawędzi Wielkiego Rowu Afrykańskiego, charakteryzuje się wielowarstwową uprawą z dużymi drzewami, stanowiącymi osłonę dla ensetu, zwanego fałszywym bananowcem. Pod nimi uprawia się również kawę i różne zboża. Obszar jest gęsto zamieszkały przez ludzi Gedeo, których tradycyjna wiedza wspomaga lokalną gospodarkę leśną. Na uprawianych zboczach górskich znajdują się święte lasy, wykorzystywane do rytuałów religijnych przez Gedeo, a wzdłuż grzbietów górskich rozciągają się megalityczne pomniki, będące przedmiotem kultu i opieki starszyzny Gedeo.

Etiopskie obiekty na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 7-30 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela, Awassa,

Bull Jumping Ceremony
Etiopia 2024

Dolina Rzeki Omo i Góry Bale

Termin: 17-30 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 14 dni, Plemiona Doliny Omo i Park Narodowy Gór Bale. Mursi, Hamerowie, Dassenech, Konso, Dorse, Ari, Awassa, Arba