Park Narodowy Gór Bale oraz Krajobraz Kulturowy Gedeo zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Decyzja ta zapadła podczas 45. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Rijadzie, w Arabii Saudyjskiej. Krajobraz Kulturowy Gedeo stał się setnym obiektem z regionu afrykańskiego na tej prestiżowej liście. Park Narodowy Gór Bale również uzyskał globalne uznanie i został włączony do listy. Dzięki tym wpisom liczba etiopskich miejsc na liście UNESCO wzrosła do jedenastu.
Od momentu przyjęcia Konwencji Światowego Dziedzictwa w 1972 roku, UNESCO angażuje się w identyfikację i ochronę miejsc o wyjątkowej, uniwersalnej wartości. Etiopia zadebiutowała na liście w 1978 roku, jej pierwszymi obiektami objętymi ochroną UNESCO stały się skalne kościoły Lalibeli i Park Narodowy Gór Simien. Obecnie kraj ten może się pochwalić dziewięcioma miejscami dziedzictwa kulturowego oraz dwoma z dziedzictwem przyrodniczym, w tym parkami Narodowymi Simien i Bale.
Konwencja Światowego Dziedzictwa ma na celu ochronę wyjątkowych miejsc dla przyszłych pokoleń, podkreślając ich uniwersalne znaczenie i potrzebę międzynarodowej współpracy w zakresie ochrony.
Na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiły:
Park Narodowy Gór Bale
Położony w regionie Oromia w południowo-wschodniej Etiopii, na południe od rzeki Awash, park obejmuje górskie pasmo z Tullu Demtu (4377 metrów), czwartym co do wysokości szczytem w Etiopii, i Mount Batu (4307 metrów). Pięć głównych rzek ma swoje źródła w Górach Bale, dostarczając wody i wspierając życie milionów ludzi w Etiopii i sąsiednich krajach. Park, o powierzchni 2200 kilometrów kwadratowych, słynie z dzikich alpejskich krajobrazów. Ważna jest względna łatwość, z jaką odwiedzający mogą zobaczyć unikalne ptaki i ssaki.
Góry Bale są siedliskiem wielu endemicznych gatunków Etiopii, w tym wilka etiopskiego (Canis simensis), który występuje na płaskowyżu Sanetti. Występuje tu największa grupa tych ssaków. Park obejmuje również las Harenna, położony na południe od gór, będący w dużej mierze niezbadanym obszarem, który może kryć niezbadane gatunki gadów, żyją tam także lwy, lamparty, hieny i antylopy.
W obszarze Dinsho występuje niezwykła róża abisyńska o białych kwiatach. Alpejskie wrzosowiska płaskowyżu Sanetti porastają wrzosowate rośliny i lobelie olbrzymie, osiągające nawet 6 metrów wysokości.
Park Narodowy oferuje możliwości trekkingu z siedziby parku w Dinsho.
Krajobraz Kulturowy Gedeo
Ten obszar rolniczo-leśny, położony wzdłuż wschodniej krawędzi Wielkiego Rowu Afrykańskiego, charakteryzuje się wielowarstwową uprawą z dużymi drzewami, stanowiącymi osłonę dla ensetu, zwanego fałszywym bananowcem. Pod nimi uprawia się również kawę i różne zboża. Obszar jest gęsto zamieszkały przez ludzi Gedeo, których tradycyjna wiedza wspomaga lokalną gospodarkę leśną. Na uprawianych zboczach górskich znajdują się święte lasy, wykorzystywane do rytuałów religijnych przez Gedeo, a wzdłuż grzbietów górskich rozciągają się megalityczne pomniki, będące przedmiotem kultu i opieki starszyzny Gedeo.