Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy do Addis Abeby nabiera coraz większego prawdopodobieństwa. Narodowe linie lotnicze Etiopii, Ethiopian Airlines, otrzymały tzw. sloty umożliwiające wykonywanie regularnych, bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Etiopski przewoźnik od jakiegoś czasu wyraża zainteresowanie uruchomieniem połączeń między stolicą Etiopii, Addis Abebą, a Warszawą. Podobnie jak polski narodowy przewoźnik, Ethiopian należy do sojuszu lotniczego Star Alliance.

Koordynator odpowiedzialny za rozdział slotów na Lotnisku Chopina w Warszawie przyznał Ethiopian Airlines 135 slotów. Oznacza to możliwość wykonania około 67 lotów w każdym kierunku, co daje szansę na realizację dwóch lub trzech przelotów tygodniowo.

Port lotniczy w Addis Abebie, będący główną siedzibą Ethiopian Airlines, służy również jako ważny hub, z którego linie oferują połączenia do prawie wszystkich krajów Afryki.

Ethiopian Airlines zostały założone 30 grudnia 1945 roku przez cesarza Haile Selassie. Działalność rozpoczęły 8 kwietnia 1946 roku, obsługując cotygodniowe loty między Addis Abebą a Kairem za pomocą pięciu samolotów Douglas DC-3. W 1958 roku linia uruchomiła długodystansowe połączenia do Frankfurtu, a pierwszy lot odrzutowcem z Addis Abeby do Nairobi odbył się w styczniu 1963 roku.

Regularnie można spotkać na lotnisku Bole w Addis Abebie tranzytowych pasażerów z Polski. Bezpośrednie połączenie znacząco ułatwiłoby podróże do egzotycznych miejsc takich jak Lilongwe w Malawi, Lubumbashi w Kongu oraz do popularnych destynacji, jak Zanzibar czy Mombasa w Kenii. Jako siedziba Unii Afrykańskiej, stolica Etiopii przyciąga ruch lotniczy z całego kontynentu.

Ethiopian Airlines jest największym afrykańskim przewoźnikiem. W roku podatkowym 2022–23 obsłużyły ponad 13 mln pasażerów w ponad 120 międzynarodowych lokalizacjach.

W ostatnich latach linie aktywnie rozwijały swoją obecność na rynku afrykańskim, rozbudowując siatkę połączeń i przejmując mniejsze, często deficytowe linie lotnicze, takie jak Nigeria Air (49% udziałów Ethiopian) czy przewoźnika z Mozambiku.

W ofercie etiopskiego przewoźnika znajduje się również duży hotel Skylight, położony w Addis Abebie, w sąsiedztwie lotniska.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Jezioro Malawi
Blog

Do Malawi jeździmy bez wiz!!!

Malawi, często określane w materiałach promocyjnych jako 'gorące serce Afryki’, szeroko otwiera dla turystyki swoje granice. Dla obywateli aż 79 państw, w tym Polski, zniesiono wymóg wizowy.

Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia
Blog

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Addis Abeby staje się coraz bardziej prawdopodobne. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały zgodę na wykonywanie bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!