Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy do Addis Abeby nabiera coraz większego prawdopodobieństwa. Narodowe linie lotnicze Etiopii, Ethiopian Airlines, otrzymały tzw. sloty umożliwiające wykonywanie regularnych, bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Etiopski przewoźnik od jakiegoś czasu wyraża zainteresowanie uruchomieniem połączeń między stolicą Etiopii, Addis Abebą, a Warszawą. Podobnie jak polski narodowy przewoźnik, Ethiopian należy do sojuszu lotniczego Star Alliance.

Koordynator odpowiedzialny za rozdział slotów na Lotnisku Chopina w Warszawie przyznał Ethiopian Airlines 135 slotów. Oznacza to możliwość wykonania około 67 lotów w każdym kierunku, co daje szansę na realizację dwóch lub trzech przelotów tygodniowo.

Port lotniczy w Addis Abebie, będący główną siedzibą Ethiopian Airlines, służy również jako ważny hub, z którego linie oferują połączenia do prawie wszystkich krajów Afryki.

Ethiopian Airlines zostały założone 30 grudnia 1945 roku przez cesarza Haile Selassie. Działalność rozpoczęły 8 kwietnia 1946 roku, obsługując cotygodniowe loty między Addis Abebą a Kairem za pomocą pięciu samolotów Douglas DC-3. W 1958 roku linia uruchomiła długodystansowe połączenia do Frankfurtu, a pierwszy lot odrzutowcem z Addis Abeby do Nairobi odbył się w styczniu 1963 roku.

Regularnie można spotkać na lotnisku Bole w Addis Abebie tranzytowych pasażerów z Polski. Bezpośrednie połączenie znacząco ułatwiłoby podróże do egzotycznych miejsc takich jak Lilongwe w Malawi, Lubumbashi w Kongu oraz do popularnych destynacji, jak Zanzibar czy Mombasa w Kenii. Jako siedziba Unii Afrykańskiej, stolica Etiopii przyciąga ruch lotniczy z całego kontynentu.

Ethiopian Airlines jest największym afrykańskim przewoźnikiem. W roku podatkowym 2022–23 obsłużyły ponad 13 mln pasażerów w ponad 120 międzynarodowych lokalizacjach.

W ostatnich latach linie aktywnie rozwijały swoją obecność na rynku afrykańskim, rozbudowując siatkę połączeń i przejmując mniejsze, często deficytowe linie lotnicze, takie jak Nigeria Air (49% udziałów Ethiopian) czy przewoźnika z Mozambiku.

W ofercie etiopskiego przewoźnika znajduje się również duży hotel Skylight, położony w Addis Abebie, w sąsiedztwie lotniska.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,