Etiopskie krzyże z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zabytki etiopskie w Warszawie

W zbiorach warszawskiego Muzeum Narodowego znajduje się interesująca kolekcja etiopskich zabytków. Pochodzą od dwóch darczyńców: Wojciecha Korablewicza , pracującego w Etiopii polskiego lekarza, autora interesującej książki „Słońce na Ambach” i profesora Stanisława Chojnackiego, założyciela i wieloletniego kustosza mieszczącego się na terenie Uniwersytetu w Addis Abebie Muzeum Etnograficznego (W etiopskim muzeum znajduje się poświęcona profesorowi tablica pamiątkowa).

Kolekcja składa się w przeważającej części z charakterystycznych dla Etiopii krzyży. Głęboki kult Krzyża Świętego przeniknął do Etiopii z tradycji wschodniochrześcijańskiej. Nie jest on wyłącznie symbolem śmierci Zbawiciela, ale poprzez Zmartwychwstanie symbolem odkupienia ludzkości.

Metalowe i drewniane krzyże zachwycają różnorodnością i bogactwem kształtów. Dzieli się je zazwyczaj na trzy grupy: procesyjne, ręczne i osobiste do zawieszania na szyi.

Piękna Ikona Matki Boskiej Salus Populi Romani („Zbawienie Ludu Rzymskiego”) jest świadectwem niezmiernie rozpowszechnionego wśród etiopskich chrześcijan kultu maryjnego. Pierwowzorem dla niej był obraz przechowywany w rzymskim kościele Santa Maria Maggiore.

By trafić do sali z etiopskim zbiorem trzeba po wejściu do muzeum skierować się w lewo tam, gdzie znajduje się kolekcja fresków z Faras.

Muzeum Narodowe w Warszawie

Aleje Jerozolimskie 3

Godziny otwarcia: wtorki–niedziele: 10.00–18.00 czwartki: 10.00–21.00 poniedziałki: nieczynne

bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł,

We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!

Liwonde National Park - Malawi
Malawi

Malawi – Gorące serce Afryki

Podczas tej podróży zabierzemy was w najbardziej fascynujące zakątki Malawi, pokażemy miejsca, które zapierają dech w piersiach i zapewnią niezapomniane doświadczenia. Malawi czeka na was,

Łódź z papirusu na jeziorze Tana. © Andrzej Zarzecki
Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Etiopia 17 dni, transport dżipami

Również ten program obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Rzeki Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym.

Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Wyprawa do Etiopii 15 dni, samolotami i dżipami

Jeden z najciekawszych programów zwiedzania Etiopii. Autentyczne plemienne wioski w Dolinie Omo Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospady na Nilu Błękitnym, to