Dżelady na Płaskowyżu Guassa.

Płaskowyż Guassa

By ze stolicy Etiopii Addis Abeby dotrzeć na Płaskowyż Guassa trzeba pokonać około 260 km. Do Tarmaber prowadzi droga asfaltowa, potem gruntowa (około 80 km). Samochodem zajmuje to około 5 godzin. Czy warto jechać tak długo? Zdecydowanie tak!!! Znajdziemy się w jednym z najbardziej dziewiczych i nieskażonych cywilizacją miejsc w wyżynnej Etiopii. Zajmujący około 100 kilometrów kwadratowych obszar jest idealnym terenem do trekkingów. Czekają oszałamiające widoki i spotkania z endemicznymi gatunkami zwierząt, w tym z małpami Gelada i etiopskimi wilkami. Zachwyca również ptaków – doliczono się ponad 100 gatunków. Między innymi zagrożonego wyginięciem kulczyka Ankober i drapieżników na czele z majestatycznym Lammergeyerem (Orłosęp). Niezwykle interesująca jest roślinność strefy Afroalpejskiej np. lobelia wielka. Droga na Płaskowyż Guassa z Addis Abeby zajmuje wprawdzie pół dnia, ale warto pamiętać o tym, że, by dotrzeć w Góry Siemen oferujące podobne atrakcje trzeba poświęcić dwa dni.

Cały obszar chroniony na Płaskowyżu Guassa jest zarządzany wspólnie przez stowarzyszenia rolników żyjących w sąsiedztwie i władze. Korzenie tego systemu sięgają XVII wieku, co czyni go jednym z najstarszych systemów zarządzania obszarem chronionym w Afryce subsaharyjskiej. Oparty jest na wspólnotach nazywanych „quero”

By dla lokalnej społeczności stworzyć alternatywne źródło dochodów promowana jest ekoturystyka. Wybudowano hotelik i pole kempingowe zarządzane przez Stowarzyszenie Turystyki Guassa. Są one wspaniale położone wśród łąk o afroalpejskim charakterze. Konstrukcja hoteliku wykorzystuje lokalne materiały, tradycyjny jest również jej architektoniczny charakter. Hotelik oferuje kilka pokoi na wynajem, jest tam też sala przeznaczona na pobyt dzienny, jadalnia i kuchnia. W takim miejscu nie mogło zabraknąć centrum edukacji i informacji. W osobnym pawilonie mieści się łazienka z prysznicem i toaleta.

Na polu kampingowym leżącym obok można rozbić namiot. Biwakujący podobnie jak lokatorzy hoteliku mogą w czasie niepogody spędzać czas przy kominku i gotować w wyposażonej w potrzebne sprzęty kuchni.

Uwaga! Niezbędne produkty spożywcze trzeba przywieźć ze sobą.

Dochód z ruchu turystycznego przeznaczony jest na wspieranie lokalnej społeczności. Sposób organizacji i zarządzania ruchem turystycznym na Płaskowyżu Guassa to przykład turystyki udanie łączącej interesy przybyszów i rolników z jednoczesnym poszanowaniem natury.

Płaskowyż Guassa – Galeia zdjęć

Wyprawy na Płaskowyż Guassa

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Blog

Ethiopian Airlines wylądował w Warszawie

Wystartowali!!! Największy afrykański przewoźnik sieciowy zainaugurował regularne połączenia lotnicze z Addis Abeby do Warszawy. Loty realizowane będą przez Ateny cztery razy w tygodniu. – ET

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,