Dżelady na Płaskowyżu Guassa.

Płaskowyż Guassa

By ze stolicy Etiopii Addis Abeby dotrzeć na Płaskowyż Guassa trzeba pokonać około 260 km. Do Tarmaber prowadzi droga asfaltowa, potem gruntowa (około 80 km). Samochodem zajmuje to około 5 godzin. Czy warto jechać tak długo? Zdecydowanie tak!!! Znajdziemy się w jednym z najbardziej dziewiczych i nieskażonych cywilizacją miejsc w wyżynnej Etiopii. Zajmujący około 100 kilometrów kwadratowych obszar jest idealnym terenem do trekkingów. Czekają oszałamiające widoki i spotkania z endemicznymi gatunkami zwierząt, w tym z małpami Gelada i etiopskimi wilkami. Zachwyca również ptaków – doliczono się ponad 100 gatunków. Między innymi zagrożonego wyginięciem kulczyka Ankober i drapieżników na czele z majestatycznym Lammergeyerem (Orłosęp). Niezwykle interesująca jest roślinność strefy Afroalpejskiej np. lobelia wielka. Droga na Płaskowyż Guassa z Addis Abeby zajmuje wprawdzie pół dnia, ale warto pamiętać o tym, że, by dotrzeć w Góry Siemen oferujące podobne atrakcje trzeba poświęcić dwa dni.

Cały obszar chroniony na Płaskowyżu Guassa jest zarządzany wspólnie przez stowarzyszenia rolników żyjących w sąsiedztwie i władze. Korzenie tego systemu sięgają XVII wieku, co czyni go jednym z najstarszych systemów zarządzania obszarem chronionym w Afryce subsaharyjskiej. Oparty jest na wspólnotach nazywanych „quero”

By dla lokalnej społeczności stworzyć alternatywne źródło dochodów promowana jest ekoturystyka. Wybudowano hotelik i pole kempingowe zarządzane przez Stowarzyszenie Turystyki Guassa. Są one wspaniale położone wśród łąk o afroalpejskim charakterze. Konstrukcja hoteliku wykorzystuje lokalne materiały, tradycyjny jest również jej architektoniczny charakter. Hotelik oferuje kilka pokoi na wynajem, jest tam też sala przeznaczona na pobyt dzienny, jadalnia i kuchnia. W takim miejscu nie mogło zabraknąć centrum edukacji i informacji. W osobnym pawilonie mieści się łazienka z prysznicem i toaleta.

Na polu kampingowym leżącym obok można rozbić namiot. Biwakujący podobnie jak lokatorzy hoteliku mogą w czasie niepogody spędzać czas przy kominku i gotować w wyposażonej w potrzebne sprzęty kuchni.

Uwaga! Niezbędne produkty spożywcze trzeba przywieźć ze sobą.

Dochód z ruchu turystycznego przeznaczony jest na wspieranie lokalnej społeczności. Sposób organizacji i zarządzania ruchem turystycznym na Płaskowyżu Guassa to przykład turystyki udanie łączącej interesy przybyszów i rolników z jednoczesnym poszanowaniem natury.

Płaskowyż Guassa – Galeia zdjęć

Wyprawy na Płaskowyż Guassa

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Jezioro Malawi
Blog

Do Malawi jeździmy bez wiz!!!

Malawi, często określane w materiałach promocyjnych jako 'gorące serce Afryki’, szeroko otwiera dla turystyki swoje granice. Dla obywateli aż 79 państw, w tym Polski, zniesiono wymóg wizowy.

Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia
Blog

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Addis Abeby staje się coraz bardziej prawdopodobne. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały zgodę na wykonywanie bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!