Zaimprowizowany koncert w wykonaniu członków plemienia Dorze.

Plemiona Etiopii – Dorze

Przemierzając Etiopię z zachodu na wschód i z północy na południe, spotykamy mieszkańców tego kraju, którzy zachowali swoją oryginalną kulturę. Zauważamy to dzięki zróżnicowanym strojom, domom budowanym w odmienny sposób, językom, które inaczej brzmią w naszych uszach, a także odmiennym sposobom uprawy pól.

Etiopskie grupy etniczne liczą od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy osób. Najliczniejszą z nich są Oromowie, którzy stanowią ponad 30 procent populacji. Ich kraina, zwana Oromią, zajmuje jedną trzecią etiopskiego terytorium. Tam też znajduje się stolica kraju, Addis Abeba. Grupą, która jest drugą co do wielkości pod względem liczebności jest lud Amhara, również stanowi niewiele mniej niż 30 procent populacji. Ich kultura ukształtowała Etiopię; język amharski jest oficjalnym językiem kraju. Lud Tigray, zamieszkujący w dużych i jednorodnych grupach północ kraju, stanowi 6 procent populacji. Liczba Somalijczyków jest podobna.

Dorze

Domy ludu Dorze budowane są z naturalnych materiałów (bambusowych żerdzi i liści ensete, czyli tzw. fałszywych bananowców). Swoim wyglądem zewnętrznym przypominają głowę słonia. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych przykładów architektury wiejskiej w Etiopii. Mają do 10 metrów wysokości, są niezwykle trwałe i służą rodzinom przez kilkadziesiąt lat. Enset to nie tylko materiał budowlany, ale przede wszystkim źródło pożywienia. Mieszkańcy Dorze wypiekają z niego specjalny rodzaj chleba, zwany kolcho. Spożywa się go z bardzo ostrymi przyprawami. Wytwarzają domowej roboty alkohole o przyzwoitej jakości, a także uprawiają tytoń. Są znakomitymi tkaczami, a ich produkty są uważane za jedne z najlepszych w Etiopii. Na straganach można kupić białe i kolorowe ubrania, a także, szczególnie lubiane przez turystów, małe czapeczki o fantazyjnych kolorach i kształtach. Lud Dorze zamieszkuje tereny w pobliżu górzystej enklawy Chencha (2900 m n.p.m.), w sąsiedztwie miasta Arba Minch.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!

Liwonde National Park - Malawi
Malawi

Malawi – Gorące serce Afryki

Podczas tej podróży zabierzemy was w najbardziej fascynujące zakątki Malawi, pokażemy miejsca, które zapierają dech w piersiach i zapewnią niezapomniane doświadczenia. Malawi czeka na was,

Łódź z papirusu na jeziorze Tana. © Andrzej Zarzecki
Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Etiopia 17 dni, transport dżipami

Również ten program obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Rzeki Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym.

Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Wyprawa do Etiopii 15 dni, samolotami i dżipami

Jeden z najciekawszych programów zwiedzania Etiopii. Autentyczne plemienne wioski w Dolinie Omo Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospady na Nilu Błękitnym, to