Dziewczyny z plemienia Dassenech

Plemiona Etiopii – Dassenech

To mieszkające najbardziej na południe plemię z żyjących w etiopskiej Dolinie Omo. Żyją w delcie rzeki Omo na północ od jeziora Turkana. Nazwa Dassanech oznacza właśnie ludzi delty. Liczebność plemienia wynosi około 50 tysięcy, mówią językiem z kuszyckiej grupy językowej, dzielą się na osiem klanów. Kiedyś nazywani byli Galeb ale ta nazwa została wycofana ze względu na negatywny wydźwięk.

Ziemię na których żyją pomimo bliskości jeziora i delty rzeki Omo to tereny bardzo suche, półpustynne. Tak jak dla innych narodów mieszkających w tej części Afryki bydło jest najistotniejszym elementem życia. Dostarcza mleka i mięsa. Skóry wykorzystywane są do produkcji odzieży, do budowy domów, służą jako posłania. Liczebność stada zapewnia odpowiedni status w plemieniu, nie ma mowy o ożenku bez odpowiedniej liczby krów przekazanych w posagu rodzinie panny młodej.

Etniczne pochodzenie Dassenech nie jest ściśle określone, asymilowali oni okoliczne plemiona. Dziś dzielą się na osiem klanów które mają odrębną tożsamość i zwyczaje. Młodzi ludzie z tego samego klanu nie mogą wchodzić w związki małżeńskie a nawet tańczyć ze sobą. Posiłek składa się zazwyczaj z owsianki przygotowywanej z sorga z dodatkiem mleka. Piją również napój przygotowywany z łupin kawy. Polują na krokodyle i parają się rybołówstwem.

Kobiety z plemienia Dassenech noszą ubrania wykonane ze skóry. Choć coraz częściej wypierają je wygodniejsze ubrania bawełniane. Zarówno kobiety jak i mężczyźni lubią zakładać ozdoby z koralików i bransolety.

Związek małżeński może być zawarty na cztery sposoby. Małżeństwo zaaranżowane przez rodziny, małżeństwo uzgodnione przez młodych, małżeństwo przez porwanie panny młodej, małżeństwo w drodze dziedziczenia po śmierci członka rodziny. Posag może być przekazany w naturze lub w gotówce. Dzielony jest wśród krewnych panny młodej, ale największy udział przypada jej ojcu. Można powiedzieć, że córki to najkrótsza droga do bogactwa. Nie dziwi więc, że jeden z najważniejszych rytuałów Dassenech związany jest błogosławieństwem narodzin pierwszych córek. Rytuał nosi nazwę Dimmi. Odbywa się, gdy dziewczynka osiągnie wiek 8-10 lat. Dziewczynki w tym samym wieku i z tego samego klanu są błogosławione razem. Każdy z klanów ma swoje specjalne miejsce, gdzie ta uroczystość się odbywa. Budowane są tymczasowe chaty, zabijane krowy i kozy. Błogosławieństwo wykonywane jest przez starszych mężczyzn nazywanych Bykami. Po uroczystości ojcowie błogosławionych dziewczynek również stają się Bykami.

Zarówno mężczyźni jak i kobiety są w plemieniu Dassenech obrzezani, to warunek do zawarcia małżeństwa. Chłopcy z jednego klanu poddawani są obrzezaniu razem. I w tym wypadku budowane są specjalne tymczasowe chaty, do których rodziny dostarczają żywność. Ceremonia trwa trzy miesiące, podczas których chłopcy bawią się i tańczą, jedzą mięso i mleko. W dniu obrzezania chłopcy są poddawani zabiegowi kolejno. Potem wracają do domu z rodzicami. Dziewczynki Dassenech są obrzezane w wieku 10, 12 lat. Kobieta nie podana temu zabiegowi nie może wyjść za mąż tym samym jej ojciec nie otrzyma posagu. Ma więc w obrzezaniu córki istotny interes. Do czasu obrzezania dziewczynki narażone są na docinki, nazywane są dzikimi zwierzątkami. Obrzezanie zazwyczaj odbywa się w domu matki, zawsze wśród innych dziewcząt w podobnym wieku przechodzących przez ten sam rytuał. Gdy jest po wszystkim dziewczyna otrzymuje do picia kwaśne mleko, matka wręcza jej specjalnie przygotowany naszyjnik. Od tego czasu dziewczyna może nosić skórzaną spódniczkę świadczącą, że jest obecnie uznawana za dorosłą. Zazwyczaj wkrótce potem wychodzi za mąż.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 7-30 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela, Awassa,

Bull Jumping Ceremony
Etiopia 2024

Dolina Rzeki Omo i Góry Bale

Termin: 17-30 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 14 dni, Plemiona Doliny Omo i Park Narodowy Gór Bale. Mursi, Hamerowie, Dassenech, Konso, Dorse, Ari, Awassa, Arba