Chrześcijańska procesja na ulicach Addis Abeby © Andrzej Zarzecki

Szlak historyczny 10 dni, transport samolotami

Tradycyjny szlak historyczny obejmuje zwiedzanie północnej części Etiopii.

Lalibela, Gonder, klasztory na jeziorze Tana to obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Etiopii. W Parku Narodowym Gór Siemen czekają fantastyczne widoki i dżelady, trawożerne pawiany pasące się w stadach liczących dziesiątki osobników. 

Kod wyprawy: TEP 011

Czas trwania tej wyprawy to: 10 Nocy/ 11 Dni

Zakwaterowanie: Hotele

 Dzień 1: Addis Abeba

Wieczorem lub w nocy przylot do stolicy Etiopii Addis Abeby (Lufthansa, Turkish Airlines), przejazd do hotelu na nocleg.

Wybierając Ethiopian Airlines można być w Addis Abebie wcześnie rano. Wtedy wyprawa jest o jeden dzień krótsza, zaczyna się drugiego dnia, bez noclegu, ale po odświeżeniu się w hotelu, ruszamy na miasto. 

 Dzień 2: Addis Abeba

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie mnożna zaznajomić się z historią i współczesnością Etiopii. Jego największą atrakcją jest Lucy, czyli szkielet naszego pra.. pra ..pra przodka odkryty w 1974 roku, a pochodzącego sprzed 3 milionów 200 tysięcy lat. Zwiedzanie katedry Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje i uniwersytetu w jego dawnym pałacu, wzgórza Entoto z panoramą miasta – 3200 m n.p.m. Nocleg w hotelu.

 Dzień 3: Bahir Dar

Po śniadaniu transfer na lotnisko i godzinny lot do Bahir Dar. Po przybyciu przejazd około 7 km do miasta do hotelu. Następnie rejs łodzią po jeziorze Tana. Na jeziorze znajduje się 37 wysp, na 32 z nich zbudowano kościoły i klasztory o ogromnym historycznym i kulturowym znaczeniu. Odwiedzimy jeden z najpiękniejszych klasztorów – Ura Kidane Mihiret, słynny ze wspaniałej kolekcji ikon religijnych z XVI do XVIII wieku. W drodze powrotnej zobaczymy źródło Nilu Błękitnego, przy odrobinie szczęścia można tam spotkać hipopotamy. Nocleg w hotelu.

 Dzień 4: Gonder

Przejazd do Gonderu, który znajduje się 180 km od Bahir Dar. Gonder był stolicą Cesarstwa Etiopskiego od1632 roku za panowania cesarza Fasillidesa. W Gonderze znajduje się kilkanaście zamków wybudowanych przez różnych cesarzy w ciągu 236 lat. Miasto wydaje się bardziej europejskie niż afrykańskie. Po południu odwiedzimy kompleks pałacowy w tym Pałac Fasillidesa, najstarszy i najbardziej imponujący ze wszystkich zamków w regionie. Następnie przejedziemy do kościoła Debre Berham Selassie (Światło Trójcy). Wnętrze Debre Berham Selassie jest ozdobione pięknymi freskami, cherubinami i malowidłami. Mówi się, że Debre Berham Selassie było przygotowywane jako miejscem ostatecznego spoczynku Arki Przymierza. Gonder jest obiektem dziedzictwa światowego UNESCO. Nocleg w hotelu.

 Dzień 5: Góry Semien

Po śniadaniu przejazd z Gonderu do Parku Narodowego Gór Semien, który znajduje się w odległości 100 km. Park został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Przed wejściem do parku trzeba się zarejestrować w siedzibie parku w Debark, jest to małe miasto targowe położone na wysokości 2700 metrów, blisko granicy parku. Budynki z dachami z blachy falistej otaczają kolorowy i ruchliwy rynek. W Debark dołączy do nas lokalny przewodnik i uzbrojeni strażnicy – wymaga tego jeden z przepisów parku. Następnie pojedziemy do Sankaber, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na parkowe doliny. Będziemy jechać przez malownicze okolice u podnóża gór Semien, ze starannie pielęgnowanymi polami, rozległymi pastwiskami z pasącymi się końmi, zagajnikami i odległymi skalistymi szczytami. W najwyższym punkcie drogi rozciągają się wspaniałe widoki na zerodowane podnóża pasma gór. Często można tam spotkać szybujące orłosępy (lammergeyer), prawie zawsze stada trawożernych pawianów dżelada (gelada). Późnym popołudniem powrót do Debark na nocleg w hotelu.

 Dzień 6: Lalibela

Po wczesnym śniadaniu przejazd do miasta Gonder, a stamtąd na lotnisko, aby polecieć do Lalibeli. Po przyjeździe przejazd 25 km do hotelu. Miasto słynie z 11 monolitycznych kościołów, które zostały zbudowane w XII wieku i są wykute w skałach; zostały one zaklasyfikowane jako obiekt dziedzictwa światowego UNESCO. Po południu odwiedzimy pierwszą grupę kościołów skalnych w Lalibeli. Nocleg w hotelu.

 Dzień 7: Lalibela

Całodzienne zwiedzanie Lalibeli uznawanej za ósmy cud świata. (lista UNESCO). To najważniejszy punkt na etiopskim szlaku historycznym, miejsce, gdzie w XII wieku król Lalibela kazał wykuć w skale wulkanicznej 11 kościołów. W dzień pracowały przy tym tysiące robotników, nocą pomagali aniołowie. Kościoły zostały wykute w taki sposób, że ich dachy są położone równo z powierzchnią gruntu. Zwiedzanie najpiękniejszych kościołów. Kościół św. Jerzego ma kształt krzyża greckiego. Bete Medahne Alem – to największy monolityczny kościół na naszej planecie. Lalibela to jednocześnie dla Etiopczyków Nowa Jerozolima z całą symboliką Ziemi Świętej. Nocleg w hotelu.

Dzień 8: Aksum

Po śniadaniu przejazd na lotnisko, aby polecieć do Shire. Po przyjeździe przejazd 60 km do Aksum. Trasa biegnie wśród pięknych, wyżynnych krajobrazów. Jeżeli lotnisko w Aksum zostanie uruchomione przelot bezpośrednio do tego miasta. Nocleg w hotelu.

Dzień 9: Aksum

Dziś czeka nas wycieczka po mieście Aksum, jest ono obiektem dziedzictwa światowego UNESCO. Legendy opowiadane w Kebre Nagast (Księdze Królów) mówią, że Aksum już w X wieku p.n.e. było miastem, w którym mieszkała królowa Saby. Opowiada się, że syn królowej Saby i króla Salomona – Menelik I przywiózł do Aksum Arkę Przymierza, i pozostaje ona tam do dziś, przechowywana w specjalnie wybudowanym sanktuarium. Aksum, znane na długo przed czasami Chrystusa, było stolicą jednego z najstarszych afrykańskich imperiów, stanowiącego kluczowy punkt łączący Afrykę i Azję przez prawie tysiąc lat. Odwiedzimy plac, nad którym wznoszą się granitowe stele, grobowce króla Kaleba i jego syna króla Gebre Mesekala, kamienną inskrypcję Ezany, pałac i basen królowej Saby oraz Kościół Matki Bożej z Syjonu, która według wyznawców Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego jest miejscem spoczynku Prawdziwej Arki Przymierza. Nocleg w tym samym hotelu.

Dzień 10: Adigrat

Po śniadaniu przejazd do miasta Adigrat przez góry Adwa. Po drodze odwiedzimy świątynię Yeha, która ma ponad 2500 lat oraz małe, ale posiadające bardzo interesujące zbiry muzeum na terenie miejscowego kościoła. Następnie pojedziemy do Debre Damo, pierwszego klasztoru w Etiopii, założonego w VI wieku przez Abune Aregawi. Był on jednym z Dziewięciu Świętych którzy schrystianizowali Etiopię. Nocleg w hotelu.

Dzień 11: Addis Abeba przez Mekelle 

Po śniadaniu przejazd do miasta do Mekelle. Po drodze odwiedzimy skalny kościół  Abraha We Atsbeha i kościół Wukro Cherkos z IV wieku. Lot powrotny do Addis Abeby. Czas na ostatnie zakupy, wieczorem transfer na lotnisko w Addis Abebie.

Uwaga!!!

Każdą z prezentowanych w naszym serwisie tras możemy dowolnie zmodyfikować w zależności od zainteresowań, budżetu i czasu jakim Państwo dysponujecie. Jedną z opcji jest przesunięcie zwiedzania Addis Abeby z dnia drugiego na dwa ostatnie. W ten sposób program będzie krótszy o jeden dzień, ale początek podróży będzie bardzo męczący – po długim locie z Europy nastąpi przesiadka na przelot wewnętrzny bez noclegu. Wszystko zależy od konkretnych terminów przylotu i wylotu z Etiopii, jak również od wytrzymałości i determinacji podróżujących. 

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Jezioro Malawi
Blog

Do Malawi jeździmy bez wiz!!!

Malawi, często określane w materiałach promocyjnych jako 'gorące serce Afryki’, szeroko otwiera dla turystyki swoje granice. Dla obywateli aż 79 państw, w tym Polski, zniesiono wymóg wizowy.

Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia
Blog

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Addis Abeby staje się coraz bardziej prawdopodobne. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały zgodę na wykonywanie bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.