Katedra Trójcy Świętej w Addis Abebie. Zdjęcie: Andrzej Zarzecki

Addis Abeba – stolica Etiopii

Addis Abeba co w języku amharskim oznacza „Nowy Kwiat”, jest czysto afrykańskim miastem. W odróżnieniu od większości innych stolic na tym kontynencie jej założenie, wzrost i rozwój nie mają korzeni w czasach kolonialnych. Ufundowana została w roku 1896 przez Imperatora Menelika II. Addis Abeba to ostatnia sukcesorka Abisyńskiego Imperium mającego swoje początki w przedchrześcijańskim Axum. Z powodu czysto afrykańskiego charakteru i wspaniałej tradycji Etiopia i jej miasto stołeczne stały się powodem dumy dla ruchu pan-afrykańskiego.

Powierzchnia: 530.14 kilometrów kwadratowych.

Liczba ludności (szacowana w roku 2012): około 3,500,000

Patrząc na rzecz bardziej prozaicznie Addis Abeba nazywana jest „największą wsią Afryki” i co tu ukrywać – jest to prawda. Wiele afrykańskich narodów poszło śladami Etiopii (pierwszego niepodległego państwa w Afryce). Kolory etiopskiej flagi: czerwony, zielony i żółty znalazły się na ich sztandarach. To historyczne znaczenie było jednym z powodów zlokalizowania w etiopskiej stolicy międzynarodowych organizacji. Tu mieści się sekretariat Unii Afrykańskiej i Komisja Ekonomiczna ONZ na rzecz Afryki. Z drugiej strony, jak większość stolic w krajach Trzeciego Świata, Addis Abeba cierpi z powodu zbyt szybkiego, niekontrolowanego wzrostu liczby mieszkańców i braku infrastruktury.

Addis Abeba to miasto wielkie, chaotyczne i głośne. Jest w nim kilka muzeów, w tym Narodowe ze szkieletem naszej pra.. pra.. babki Lucy, kilka dobrych restauracji serwujących lokalne dania i proponujących występy folklorystyczne. Można odwiedzić słynne Merkato, czyli największy w Afryce Wschodniej targ pod gołym niebem, kupić charakterystyczne etiopskie krzyże i doskonałą, świeżo paloną kawę. Bo to właśnie Etiopia jest ojczyzną tego napoju. Tradycyjna ceremonia palenia i parzenia kawy to jedna z lokalnych atrakcji, którą trzeba koniecznie zaliczyć. Addis Abeba jest trzecią z najwyżej położonych stolic świata. To tu na międzynarodowym lotnisku „Bole” większość turystów rozpoczyna swoją etiopską przygodę.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Blog

Ethiopian Airlines wylądował w Warszawie

Wystartowali!!! Największy afrykański przewoźnik sieciowy zainaugurował regularne połączenia lotnicze z Addis Abeby do Warszawy. Loty realizowane będą przez Ateny cztery razy w tygodniu. – ET

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,