Harer - miasto za murami

Harer - Miasto za murami

Harer to otoczone kamiennymi murami miasto meczetów, barwnych bazarów, centrum muzułmańskiej nauki i szkół. Zlokalizowany na wysokiej skarpie, otoczony bezkresnymi równinami, uważany jest za czwarte święte miasto islamu po Mekce, Medinie i Jerozolimie. Przez wieki był niepodległy, został wcielony do Etiopii przez cesarza Menelika.

Harer w dawnych czasach mógł być podziwiany dopiero po długiej podróży karawaną, na grzbiecie wielbłąda lub muła. Dziś i tu świat się skurczył, Harar leży zaledwie o godzinę drogi od Dire Dawa współczesnego etiopskiego miasta, w pobliżu biegnie linia kolejkowa łącząca Addis Adebę z portem w Dżibuti. Jest tu również całkiem spore, miendzynarodowe lotnisko.

Harer jest miejscem gdzie każdego wieczoru odbywa się niezwykły spektakl karmienia hien. Podobnego nie można zobaczyć nigdzie w świecie.

Miasto jest centrum handlu czatem- to roślina której żucie daje skutki podobne do osiąganych za pomocą liści koki. Jako, że różnica w wymowie etiopskiego czatu i naszego czadu jest niewielka niektórzy żartują, że już wiemy skąd powiedzenie- "Dać czadu".

Niezwykłe są domy w Harer, ich styl przypomina tradycyjną architekturę arabskich miast na wybrzeżu. Na ścianach wiszą miski, talerze i koszyki o bardzo interesujących wzorach