Covid-19
Etiopia zniosła wszelkie ograniczenia związane z epidemią Covid-19.
Etiopia
Leżąca w regionie nazywanym Rogiem Afryki Etiopia kojarzy się niemal wyłącznie z wojnami i głodem. To zupełnie nieuprawniona ocena mieszająca obrazy z przeszłości z szukającymi taniej sensacji relacjami mediów. W rzeczywistości nie tylko w mojej ocenie Etiopia jest jednym z najciekawszych miejsc na naszej planecie. Na turystów czekają zapierające dech w piersiach krajobrazy i majestatyczne góry, zabytki i sięgająca korzeniami 3 tyś lat wstecz religia i kultura.
Egzotyczna dla nas etiopska flora i fauna, często jest możliwa do podziwiania tylko tu. Przykładem są choćby dżelady – małpy o krwawiących sercach i teff – niskopienne zboże, z którego wypiekana jest injera – etiopski chleb powszedni. Wznoszące się ponad 4 tyś n.p.m. szczyty, wypalone słońcem pustynie, jeziora o słodkiej i słonej wodzie. Wstęga Nilu Błękitnego przedzierającego się przez płaskowyż na północy kraju tworzy efektowne wodospady w pobliżu jeziora Tana. Czymś zupełnie odmiennym jest ochrowy kolor rzek w Dolinie Omo. To jedyny kraj w Afryce, oczywiście poza Egiptem, z tak bogatą historią. Etiopia jest ojczyzną najstarszego królestwa w Afryce, zarazem jednej z najstarszych monarchii w świecie. To kraj nadal posługujący się alfabetem liczącym ponad 2000 lat. Jego nieprawdopodobnie różnorodna kultura w wielu aspektach niemal nie zmieniła się od wieków. To tu, w etiopskim Aksum, przechowywana jest legendarna Arka Przymierza, czyli tablice, które Mojżesz otrzymał od Boga. Trzeba w to wierzyć, bo poza wyznaczanym na całe życie strażnikiem nikt jej nie może zobaczyć.
Również w Etiopii – w Hadar – archeolodzy odnaleźli kości Lucy, czyli naszej pra… pra…prababci. Można je oglądać w Muzeum Narodowym w stolicy Etiopii – Addis Abebie. Z tej przyczyny Etiopia zasłużyła na jeszcze jeden przydomek – kolebki ludzkości.
Kiedy najlepiej jechać do Etiopii?
Klimat Etiopii umożliwia zwiedzanie tego kraju przez cały rok. Najlepszy czas na wizytę zależy od regionu, który chcemy zwiedzać i celu podróży. W Addis Abebie i na północy kraju występują dwie pory roku: sucha od października do maja oraz deszczowa od czerwca do września. Klimat na południu kraju, w Dolinie Rzeki Omo jest odmienny, zazwyczaj pada od kwietnia do maja. Następnie przychodzi gorące suche lato. We wrześniu znów zaczyna padać i jest to tzw. mała pora deszczowa. Po niej powraca pora sucha. Zarówno na północy jak i w Dolinie Omo deszcze w żadnym stopniu nie umożliwiają zwiedzania. Tak było kiedyś, gdy stan dróg uniemożliwiał poruszanie się w czasie pory deszczowej, ale to już przeszłość, bo w ostatnich latach stan dróg radykalnie się poprawił.
Temperatury są komfortowe przez cały rok. Na północy kraju i w stolicy poruszamy się zazwyczaj na wysokościach przekraczających 2000 m n.p.m., dlatego mimo bliskości równika dzienne temperatury oscylują w okolicach 20 stopni Celsjusza. Nocą jest chłodniej, czasem, choć rzadko, nawet w pobliżu zera – jak to w górach. Na południu, gdzie wysokość zdecydowanie spada trzeba się liczyć z prawdziwie afrykańskimi temperaturami. Szczególnie w lipcu i sierpniu jest sucho i gorąco, bywa, że temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza.
Wizy
Od 1 września 2021 r. Etiopia wznowiła wydawanie wiz przez Internet Aplikować należy pod adresem https://www.evisa.gov.et/ Uwaga! Jest wiele stron podszywających się pod oficjalny serwis wizowy. Etiopski rząd nie autoryzował żadnego z nich.
Obywatele Unii Europejskiej i kilkunastu innych krajów w tym Polski otrzymują wizę turystyczną przy wjeździe na międzynarodowym lotnisku Bole w Addis Abebie, wymagany jest sześciomiesięczny okres ważności paszportu, fotografia nie jest potrzebna, koszt jednokrotnej wizy na jeden miesiąc to 50 USD, wiza na trzy miesiące, niestety nadal jednokrotna, kosztuje 75 USD. Wizę można przedłużyć w Immigration Authority przy Churchill Road w Addis Abebie.
O wizę wielokrotną lepiej wystąpić przed wyjazdem w którejś z etiopskich ambasad, np. w Berlinie. Procedura trwa zazwyczaj jeden dzień. Maksymalny czas ważności to 6 miesięcy.
Języki
Oficjalnym językiem używanym w Etiopii jest amharski, inne popularna to tigrai i oromski. Najpopularniejszym językiem obcym jest angielski.
Pieniądze
lokalna waluta – birr, dzieli się na 100 centów, 1 dolar – około 28 birrów (2018). Wymianę można zrobić na lotnisku po przylocie. Kurs jest w całym kraju taki sam. Wymiana w bankach, szczególnie na prowincji bywa czasochłonna. Kartami kredytowymi można płacić w bardzo niewielu punktach: na lotniskach, w większych hotelach. Sieć bankomatów jest bardzo uboga, kilka w stolicy i bardzo niewiele w większych miastach. Bywa, że wypłata jest niemożliwa, lepiej więc zabrać gotówkę. Najpopularniejszą walutą są dolary amerykańskie. Banknoty muszą być nowe, wyprodukowane po roku 2000.
Etiopski czas
Czas płynie w Etiopii inaczej nie tylko z powodu różnych kalendarzy. Doba dzieli się na dwie części – dzienną i nocną. Ta pierwsza zaczyna się o godzinie 6 rano, czyli na przykład nasza dziewiąta to dla Etiopczyków druga. Po 12 godzinach, czyli o naszej 18 rozpoczynają się godziny nocne. I znów nasza 7 po południu inaczej zwana 19 to dla Etiopczyków godzina pierwsza. Po chwili zastanowienia z pewnością odnajdziemy sens takiego podziału. Jako że Etiopia leży blisko równika przez cały rok dzień i noc mają w przybliżeniu równą długość. Maksymalna różnica wynosi jedną godzinę, gdy na przykład w Polsce jest to 8,5 godziny.
Etiopski kalendarz
Większość współczesnego świata mierzy czas według kalendarza gregoriańskiego. Etiopski kalendarz, zwany także Kalendarzem Gyyz, opiera się na kalendarzu egipskim. Nie jest to kalendarz juliański jak jest często błędnie podawane. Rok dzieli się w nim na 13 miesięcy, 12 liczy po 30 dni zaś 13 ma 5 dni (6, gdy rok jest przestępny). Każdy z czteroletnich cykli w jakie ułożone są lata nosi imię jednego z czterech ewangelistów. Umiejętność obliczania czasu to jeden z ważniejszych przedmiotów w etiopskich szkołach kościelnych. Jeden z etiopskich sloganów reklamowych brzmi – „Etiopia, 13 miesięcy słońca”. Dla Etiopczyków era liczy się od daty zwiastowania narodzin Chrystusa jednak liczonej w odmienny od naszego sposób. By dokonać synchronizacji kalendarza etiopskiego z używanym przez nas trzeba od daty europejskiej odjąć 7 lat, w przypadku okresu od września do grudnia lub osiem w pozostałym okresie. W Etiopii jesteśmy więc wszyscy młodsi o te 7 lub 8 lat. Nowy rok rozpoczyna się 11 września (12, gdy mamy rok przestępny). Z tego powodu po zamachach z 11 września jedno z pierwszych podejrzeń padło na Etiopczyków – większość z nich nie przyszło do pracy.
Ambasaday
W Polsce nie ma etiopskiej ambasady, sprawami naszego kraju zajmuje się placówka w Berlinie.
Embassy of the Federal Democratic Republic of Ethiopia
Boothstrasse 20a 12207 Berlin Tel: +49-30-77-20-60 Fax: +49-30-77-20-626 E-Mail: Emb.ethiopia@t-online.de E-Mail: consulberlin.eth@t-online.de Godziny pracy: Pon.- Czw. 08:00 – 12:30 – 13.30 – 17:00, Pt. 08:00 – 12:30 i 13:30 – 16:00 www.aethiopien-botschaft.de
Embassy of the Republic of Poland in Addis Ababa
Dej. Belay Zeleke Road, Guelele Sub-City Kebele 08, House No. 583 P.O. Box 27207/1000 Addis Ababa, Ethiopia (przed St. Mary School – podpowiedź dla taksówkarza).
Tel.:(+251 11) 157 41 89 (+251 11) 157 41 90 Faks (+251 11) 157 42 22
Email: addisabeba.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Godziny pracy. Czas lokalny (Polska +1/+2) Pon.-Pt.: 8.15 – 16.15
Sprawy wizowe/konsularne Pon. i Śr.: 10.00 – 12.30
Telefon alarmowy W przypadku nagłych zdarzeń losowych poza godzinami pracy kontakt z pracownikiem dyżurnym Ambasady pod numerem: (+251) 912 841 191 (+251) 911 523 989
Elektryczność
Napięcie w etiopskiej sieci elektrycznej wynosi 220 wolt, częstotliwość 50 hz. Gniazdka zazwyczaj są takie jak u nas.
Religie
Chrześcijaństwo i Islam to dominujące religie. Tych pierwszych jest ponad 60 procent zaś muzułmanów prawie 35 (w większości sunnici). Wśród chrześcijan przeważają wyznawcy Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego – 43,5 procent i protestanci 18,5. Zwiedzanie zabytkowych kościołów to, zazwyczaj szczególnie na północy kraju, znacząca część programu. Warto więc wiedzieć zawczasu, że przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty – kamienna podłoga bywa zimna przydają się zabrane z domu skarpety. W kościołach i w pobliżu nich nie wolno jeść, pić i palić. Nie mają do nich wstępu osoby nieczyste, czyli np. kobiety w czasie menstruacji i …. osoby, które odbyły podczas poprzedniej nocy stosunek seksualny. Etiopczycy przestrzegają tych reguł, jeśli chodzi o turystów nie spotkałem się z jakimikolwiek restrykcjami. Ale na przykład w klasztorze Debre Libanos ksiądz przed wpuszczeniem na teren świątyni daje wszystkim do przeczytania tablicę ze stosownym regulaminem.
Zdrowie
Przy wjeździe do Etiopii nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Może być ono wymagane przy podróży z Etiopii do niektórych krajów na przykład Arabi Saudyjskiej. Nie jest to kłopotliwe, wymaga jednorazowego zastrzyku raz na 10 lat. Zaszczepić można się w większości placówek SANEPID-u. Przy podróżach na południe Etiopii zalecana jest profilaktyka antymalaryczna.