Księża podczas uroczystej procesji religijnej.

Festiwale religijne

Timket (Święto Trzech Króli)

Najbarwniejsze etiopskie święto, w czasie którego kapłani niosą do najbliższej wody repliki Arki Przymierza. Ceremonia jest uczczeniem pamięci chrztu Chrystusa w Jordanie i odbywa się 19 stycznia, dwa tygodnie po etiopskim Bożym Narodzeniu. Repliki Arki nazywane Tabot są wynoszone po południu, w dzień poprzedzający Święto Trzech Króli. Przez całą noc trwają modlitwy i medytacje zgromadzonych kapłanów i wiernych. Drugiego dnia następuje poświecenie wody a potem wszystkich zgromadzonych. Ceremonia jest odnowieniem przynależności do wspólnoty kościoła.

Meskel (Odnalezienie Krzyża)

Święto Meskel zaczyna się 27 września i trwa dwa dni. Upamiętnia odnalezienie relikwii Krzyża Pańskiego przez matkę Konstantyna Wielkiego, św. Helenę. Słowo „meskel” znaczy po amharsku krzyż. Podobnie barwne jak Timket lecz zamiast wody celebrowany jest ogień. W centrum ceremonii znajdują się ogniska zwieńczone udekorowanym kwiatami krzyżami. Kapłani w ceremonialnych szatach błogosławią ognisko przed zapaleniem. Festiwal zbiega się z okresem kwitnienia złoto-żółtych kwiatów Meskal Daisies, w języku amharskim nazywanych Adey Adaba. Kwiaty są symbolem nadejścia nowego roku po zakończeniu pory deszczowej.

Genna (Boże Narodzenie)

Nazywane jest Lidet i nie jest tak ważnym świętem dla etiopskich chrześcijan jak w przypadku naszego kościoła. Przypada 7 stycznia i zupełnie różni się od naszego. Celebrowane jest procesją, podążającą przez całą noc, od świątyni do świątyni. Tradycyjnie młodzi ludzie grają w tym dniu w grę nazywaną Genna, podobną do hokeja.

Fasika (Wielkanoc)

To święto dużo ważniejsze dla ortodoksyjnych chrześcijan niż Boże Narodzenie. Wielkanoc poprzedza w Etiopii trwający 56 dni post, podczas którego nie wolno jeść żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to nie tylko mięsa, ale również mleka i jaj. Przygotowanie do radości zmartwychwstania Chrystusa zaczyna się w Wielki Piątek. Najważniejsze uroczystości trwają przez sobotnią noc aż do godziny 3 nad ranem, gdy wierni wracają do domu by rozpocząć świętowanie. Zakończeniem postu jest trwający dwa i pół dnia barwny festiwal.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,