Festiwale religijne

Festivals in Ethiopia

 

Timket (Święto Trzech Króli)

Najbarwniejsze etiopskie święto w czasie którego kapłani niosą do najbliższej wody repliki Arki Przymierza. Ceremonia jest uczczeniem pamięci chrztu Chrystusa w Jordanie i odbywa się 19 stycznia, dwa tygodnie po etiopskim Bożym Narodzeniu. Repliki Arki nazywane Tabot są wynoszone po południu, w dzień poprzedzający Święto Trzech Króli. Przez całą noc trwają modlitwy i medytacje zgromadzonych kapłanów i wiernych. Drugiego dnia następuje poświecenie wody a potem wszystkich zgromadzonych. Ceremonia jest odnowieniem przynależności do wspólnoty kościoła.

Meskel (Odnalezienie Krzyża)

Święto Meskel zaczyna się 27 września i trwa dwa dni. Upamiętnia odnalezienie relikwii Krzyża Pańskiego przez matkę Konstantyna Wielkiego, św. Helenę. Słowo "meskel" znaczy po amharsku krzyż. Podobnie barwne jak Timket lecz zamiast wody celebrowany jest ogień. W centrum ceremonii znajdują się ogniska zwieńczone udekorowanym kwiatami krzyżami. Kapłani w ceremonialnych szatach błogosławią ognisko przed zapaleniem. Festiwal zbiega się z okresem kwitnienia złoto-żółtych kwiatów Meskal Daisies, w języku amharskim nazywanych Adey Adaba. Kwiaty są symbolem nadejścia nowego roku po zakończeniu pory deszczowej.

Genna (Boże Narodzenie)

Nazywane jest Lidet i nie jest tak ważnym świętem dla etiopskich chrześcijan jak w przypadku naszego kościoła. Przypada 7 stycznia i zupełnie różni się od naszego. Celebrowane jest procesją, podążającą przez całą noc, od świątyni do świątyni. Tradycyjnie młodzi ludzie grają w tym dniu w grę nazywaną Genna, podobną do hokeja.

Fasika (Wielkanoc)

To święto dużo ważniejsze dla ortodoksyjnych chrześcijan niż Boże Narodzenie. Wielkanoc poprzedza w Etiopii trwający 56 dni post podczas którego nie wolno jeść żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to nie tylko mięsa ale również mleka i jaj. Przygotowanie do radości zmartwychwstania Chrystusa zaczyna się w Wielki Piątek. Najważniejsze uroczystości trwają przez sobotnią noc aż do godziny 3 nad ranem gdy wierni wracają do domu by rozpocząć świętowanie. Zakończeniem postu jest trwający dwa i pół dnia barwny festiwal.

 

Tour Packages

Discover Ethiopia

Blog

Nasza oferta to:

Wycieczki dla firm i turystów indywidualnych, obserwacje ptaków, trampingi i wyprawy w góry, trekkingi, wyjazdy incentive – czyli "szyte na miarę", zgodnie z życzeniami naszych Klientów, aktywne wakacje, wyjazdy motywacyjne, safari, wakacje na kempingach, safari fotograficzne, zwiedzanie miejsc historycznych, poznawanie lokalnych kultur, wyprawy ekologiczne, pielgrzymki szlakami biblijnymi, obsługa ekip filmowych, wszelkiego rodzaju pobyty specjalistyczne, bilety lotnicze, rezerwacje hoteli i wypożyczanie samochodów

WTTC SafeTravels R Stamp

Timeless Ethiopia Touring Ptv.Ltd.Co.

Timeless Ethiopia Touring Ptv.Ltd.Co.

Address
Nifas Silk Lafto Sub city, Wereda 09 Saris Addisu Seffer, Heyday Hotel
Address
Addis Ababa, Ethiopia
Phone
+251 118 889 695
Phone
+251 114 709 089
Mobile
+251 911 510 881
Address
Kontakt w języku polskim
Mobile
+48 602 344 248
Mobile
+251 94 429 6595
Mail
andrzej@timelessethiopia.pl