Obraz z kościoła w Aksum, przedstawiający transport Arki Przymierza z Jerozolimy do Etiopii. © Andrzej Zarzecki

Saba i Salomon

Epos Kebra Nagast czyli Chwała Królów to dla Etiopczyków jedyna prawda o ich historii. Jej częścią jest barwna opowieść o spotkaniu i miłości królowej Saby i króla Salomona. Wszystko zaczęło się, gdy bogaty etiopski kupiec Tamarin przybył do Jerozolimy, by dostarczyć materiały do budowy świątyni. Kupca oczarowała mądrość izraelskiego monarchy i po powrocie opowiedział o wszystkim swojej królowej. Uznała ona, że na świecie istnieje nic bardziej wartościowego niż mądrość. Mądrość jest słodsza niż miód, bardziej rozwesela niż wino, świeci jaśniej niż słońce i dale większą sławę niż złoto i srebro.

Królowa choć go nie znała pokochała Salomona za jego mądrość. Wkrótce przysposobiła się z wielkim przepychem do drogi i wyruszyła do Jerozolimy wioząc wspaniałe podarki. Król ofiarował jej komnatę w pałacu, wspaniałe jedzenie i również obsypywał drogocennymi podarkami. Każdego dnia królowa otrzymywała 11 szat o niespotykanym pięknie. Codziennie prowadzili dysputy filozoficzne aż pod wpływem mądrości Salomona postanowiła czcić Boga Izraela. Po jakimś czasie królowa postanowiła wrócić do swojego narodu. Salomon wydał na jej cześć pożegnalną ucztę, podczas której stół był siedmiokrotnie nakrywany.

Władca z rozmysłem kazał przyrządzić potrawy, które powodują pragnienie i kwaśne napoje. Gdy odeszli słudzy poprosił by została do rana. Zgodziła się pod warunkiem, że Salomon zapewni jej nietykalność. Król też postawił warunek – ona nie tknie nic co jest jego. Obok łoża królowej kazał ustawić dzban z wodą. Obudziła się z ustami suchymi z pragnienia. Przekonana, że Salomon śpi postanowiła się napić i w ten sposób złamała przyrzeczenie.

Gdy ruszyła w drogę do Etiopii otrzymała królewski pierścień. Po powrocie do kraju urodziła syna, który później przyjął imię Menelik (od Ibn-al-Malik czyli Syn Króla). Gdy dorósł zapragnął on poznać ojca i zaopatrzony w królewski pierścień wyruszył do Jerozolimy. Salomon uznał go prawowitym następcą i pobłogosławił. Etiopczyk przebywał na królewskim dworze kilka lat ucząc się od Salomona królewskiej mądrości. Jednak w końcu postanowił wrócić do rodzinnego kraju.

Na królewski rozkaz towarzyszyli mu pierworodni synowie wszystkich izraelskich plemion. Menelik zabrał ze świątyni jerozolimskiej biblijną Arkę Przymierza – kamienne tablice z X przykazaniami, które Mojżesz otrzymał od Boga. Do dziś przechowywana jest ona w Etiopii. W ten sposób zapoczątkowana została dynastia Salomona, której potomkowie władali Etiopią aż do roku 1974, gdy obalono cesarza Hajle Syllasie

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!

Liwonde National Park - Malawi
Malawi

Malawi – Gorące serce Afryki

Podczas tej podróży zabierzemy was w najbardziej fascynujące zakątki Malawi, pokażemy miejsca, które zapierają dech w piersiach i zapewnią niezapomniane doświadczenia. Malawi czeka na was,

Łódź z papirusu na jeziorze Tana. © Andrzej Zarzecki
Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Etiopia 17 dni, transport dżipami

Również ten program obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Rzeki Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym.

Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Wyprawa do Etiopii 15 dni, samolotami i dżipami

Jeden z najciekawszych programów zwiedzania Etiopii. Autentyczne plemienne wioski w Dolinie Omo Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospady na Nilu Błękitnym, to