Kamień z inskrypcją w trzech językach znaleziony w Aksum.

Wyprawy archeologiczne

Historia Etiopii zaczyna się z naszym praprzodkiem- Lucy. Żyła ona przed 3,2 milionami lat w miejscu nazywanym dziś Doliną Awash w Hadar. Szkielet Lucy odnaleziono w roku 1974. Naukowa nazwa Lucy to Australopithecus Afarensis. Pierwsze słowo oznacza „Południową małpę człekokształtną” drugie, że została odkryta w regionie Afar. Etiopczycy nazywają ją “Dinqnesh” co oznacza Piękna.

Znaleziono tylko połowę szkieletu. Prawdopodobnie Lucy żyła nie dłużej niż 20 lat, ważyła poniżej 30 kilogramów, miała trochę ponad metr wzrostu. Szkielet Lucy można oglądać w Narodowym Muzeum w Addis Abebie. Eksponowana jest również jej replika wykonana z tworzywa sztucznego.

Sąd wzięło się imię Lucy? Donald Johansson, antropolog z Uniwersytetu w Chicago, który ją odkrył opowiadał: „Ta mała kobieta z pewnością była wielkiego rodu i zasługuje na własne imię. Kiedyś wraz z całą ekspedycją usiedliśmy w kręgu słuchając piosenek Beatlesów. Ktoś wtedy powiedział – Nazwijmy ją Lucy”. Jak w piosence “Lucy in the Sky with Diamonds “. Tak stała się Lucy. I choć dziś odkryto o wiele starsze ślady naszych przodków, żaden nie stał się tak popularny jak ta pra… celebrytka.

Zgodnie z legendą etiopski naród został zapoczątkowany przez Etiopika, wielkiego wnuka Noaha. Aksum założył syn Etiopika – Aksumai. W Starym Testamencie można odnaleźć ponad trzydzieści wzmianek o Etiopii. Na przykład Mojżesz poślubił etiopską kobietę. Królowa Makeda (dla nas królowa Saba) była potomkiem tej dynastii. Władała ona ogromnym obszarem, łącznie z Jemenem. Etiopczycy utrzymywali stosunki handlowe z tak odległymi krajami jak Palestyna i Indie.

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Blog

Ethiopian Airlines wylądował w Warszawie

Wystartowali!!! Największy afrykański przewoźnik sieciowy zainaugurował regularne połączenia lotnicze z Addis Abeby do Warszawy. Loty realizowane będą przez Ateny cztery razy w tygodniu. – ET

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,