Klasztor Debre Libanos w Etiopii.

Wycieczka do Debre Libanos i wąwozu Jemma

Klasztor Debre Libanos znajduje się na północny zachód od stolicy Etiopii – Addis Abeby. Dla Etiopczyków jest to jeden z najważniejszych obiektów religijnych w kraju.

Czas trwania: 1 lub 2 dni

Jego założyciel, święty Tekele Daymont, przyczynił się do abdykacji dynastii Zagwe, uważanej za uzurpatorów i powrotu cesarzy będących potomkami króla Salomona. Przyczynił się również do szerzenia religii chrześcijańskiej w południowej Etiopii. Za swoje zasługi został kanonizowany. Pierwotnie świątynia nie przetrwała do dziś. Nowoczesny kościół został ufundowany w 1961 roku przez cesarza Haile Selasie.

Według legendy ojciec Tekle Haymanot modlił się przez 29 lat w jaskini w kanionie rzeki Jemma. Droga z klasztoru do jaskini zajmuje do 5 minut. Dostąpienie łaski jest celem wielu pielgrzymów, a woda z pobliskiego źródła uważana jest za świętą. Opat klasztoru jest po patriarsze drugim najważniejszym duchownym Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Przełom rzeki Jemma jest bardzo malowniczy – jest ona dopływem Nilu Błękitnego. Szczególnie warty zobaczenia jest skalny most zwany Portugalskim. Portugalskim, ponieważ według wielu źródeł został zbudowany przez Portugalczyków przebywających w Etiopii w XVII wieku. Nie jest to prawdą. Konstrukcja powstała na zamówienie lokalnych możnowładców. Prawdziwy Most Portugalski łączy brzegi Nilu Błękitnego w pobliżu miasta Bahyr Dar. Błędna terminologia nie umniejsza piękna konstrukcji. Warto chwilę poczekać, aż przejdą się po nim dżelady (gelady) – endemiczne małpy Etiopii. Żyją one na klifie będącym przełomem rzeki Jemma. Okolice klasztoru są świetnym miejscem do obserwacji ptaków.

Z Addis Abeby do Debre Libanos prowadzi świetna asfaltowa droga. Podróż trwa około dwóch godzin, co umożliwia odbycie wycieczki w ciągu jednego dnia. Dobrym miejscem na kolację i nocleg jest Ethio – German Lodge.

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Blog

Ethiopian Airlines wylądował w Warszawie

Wystartowali!!! Największy afrykański przewoźnik sieciowy zainaugurował regularne połączenia lotnicze z Addis Abeby do Warszawy. Loty realizowane będą przez Ateny cztery razy w tygodniu. – ET

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,