Klasztor Debre Libanos w Etiopii.

Wycieczka do Debre Libanos i wąwozu Jemma

Klasztor Debre Libanos znajduje się na północny zachód od stolicy Etiopii – Addis Abeby. Dla Etiopczyków jest to jeden z najważniejszych obiektów religijnych w kraju.

Czas trwania: 1 lub 2 dni

Jego założyciel, święty Tekele Daymont, przyczynił się do abdykacji dynastii Zagwe, uważanej za uzurpatorów i powrotu cesarzy będących potomkami króla Salomona. Przyczynił się również do szerzenia religii chrześcijańskiej w południowej Etiopii. Za swoje zasługi został kanonizowany. Pierwotnie świątynia nie przetrwała do dziś. Nowoczesny kościół został ufundowany w 1961 roku przez cesarza Haile Selasie.

Według legendy ojciec Tekle Haymanot modlił się przez 29 lat w jaskini w kanionie rzeki Jemma. Droga z klasztoru do jaskini zajmuje do 5 minut. Dostąpienie łaski jest celem wielu pielgrzymów, a woda z pobliskiego źródła uważana jest za świętą. Opat klasztoru jest po patriarsze drugim najważniejszym duchownym Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Przełom rzeki Jemma jest bardzo malowniczy – jest ona dopływem Nilu Błękitnego. Szczególnie warty zobaczenia jest skalny most zwany Portugalskim. Portugalskim, ponieważ według wielu źródeł został zbudowany przez Portugalczyków przebywających w Etiopii w XVII wieku. Nie jest to prawdą. Konstrukcja powstała na zamówienie lokalnych możnowładców. Prawdziwy Most Portugalski łączy brzegi Nilu Błękitnego w pobliżu miasta Bahyr Dar. Błędna terminologia nie umniejsza piękna konstrukcji. Warto chwilę poczekać, aż przejdą się po nim dżelady (gelady) – endemiczne małpy Etiopii. Żyją one na klifie będącym przełomem rzeki Jemma. Okolice klasztoru są świetnym miejscem do obserwacji ptaków.

Z Addis Abeby do Debre Libanos prowadzi świetna asfaltowa droga. Podróż trwa około dwóch godzin, co umożliwia odbycie wycieczki w ciągu jednego dnia. Dobrym miejscem na kolację i nocleg jest Ethio – German Lodge.

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!

Liwonde National Park - Malawi
Malawi

Malawi – Gorące serce Afryki

Podczas tej podróży zabierzemy was w najbardziej fascynujące zakątki Malawi, pokażemy miejsca, które zapierają dech w piersiach i zapewnią niezapomniane doświadczenia. Malawi czeka na was,

Łódź z papirusu na jeziorze Tana. © Andrzej Zarzecki
Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Etiopia 17 dni, transport dżipami

Również ten program obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Rzeki Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym.

Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Wyprawa do Etiopii 15 dni, samolotami i dżipami

Jeden z najciekawszych programów zwiedzania Etiopii. Autentyczne plemienne wioski w Dolinie Omo Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospady na Nilu Błękitnym, to