Flamingi na słonym jeziorze.

Wycieczka do Langano oraz jezior Abijata i Shala

Jednym z najciekawszych obszarów Wielkiej Doliny Ryftowej jest etiopski region jezior. Każde z siedmiu jezior ma interesujący ekosystem. Wszystkie są bogate w ryby i ptaki, w tym wiele gatunków endemicznych.

Czas trwania: 2 dni

Jezioro Langano jest najlepiej zagospodarowane jako miejsce turystyczne, znajduje się tam kilka ośrodków oferujących komfortowe zakwaterowanie, smaczne jedzenie i zaplecze sportowe. Tym, co przyciąga mieszkańców Addis Abeby i turystów na krótsze i dłuższe wizyty, jest możliwość kąpieli w wodach jeziora. Dlaczego? Langano jest wolne od schistosomatozy. To jedyne miejsce w Etiopii i jedno z niewielu w Afryce wolne od tej choroby. Dzieje się tak dzięki specyficznemu odczynowi wody.

Jeziora Shala i Abijata położone po przeciwnej stronie trasy z Addis Abeby do Shashamane oddziela od siebie wąska, 3-kilometrowa tama. Mimo tak bliskiego położenia jeziora bardzo różnią się ekosystemem, dostępnością ryb i ptaków. Shala jest najgłębszym jeziorem w Etiopii, prawdopodobnie najgłębszym w Afryce na północ od równika – 266 m, jezioro Abijata jest płytkie – max. 14 metrów. Jego północna część słynie z gorących wód. Utworzony tu park narodowy – Abajta Shala Lakes National Park – ma na celu ochronę ptaków, zwłaszcza pelikanów i flamingów.

Wyspy na jeziorze Shala są domem dla wielu ptaków, dla pelikanów białych jest to najważniejsze miejsce lęgowe w całej Afryce. Kolor wody przypomina lodową herbatę, co jest wynikiem dużej gęstości soli. Uważa się, że park jest jednym z siedmiu najważniejszych miejsc lęgowych ptaków w Afryce. Niestety wycinka okolicznych lasów spowodowała pustynnienie terenu i doprowadziła do degradacji środowiska. Wciąż jednak warto zobaczyć park, szczególnie ze względu na imponujące stada flamingów.

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Blog

Ethiopian Airlines wylądował w Warszawie

Wystartowali!!! Największy afrykański przewoźnik sieciowy zainaugurował regularne połączenia lotnicze z Addis Abeby do Warszawy. Loty realizowane będą przez Ateny cztery razy w tygodniu. – ET

Meczet w Negash w Etiopii
Blog

Turcja wesprze odbudowę zniszczonego zabytku

Rząd turecki zobowiązał się dostarczyć niezbędne środki finansowe i techniczne dla prac renowacyjnych meczetu Al-Najashi oraz grobowca króla Ahmeda Nejashi, położonych w miejscowości Negash na trasie Adigrat-Mekele.

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 31 października-23 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela,