Flamingi na słonym jeziorze.

Wycieczka do Langano oraz jezior Abijata i Shala

Jednym z najciekawszych obszarów Wielkiej Doliny Ryftowej jest etiopski region jezior. Każde z siedmiu jezior ma interesujący ekosystem. Wszystkie są bogate w ryby i ptaki, w tym wiele gatunków endemicznych.

Czas trwania: 2 dni

Jezioro Langano jest najlepiej zagospodarowane jako miejsce turystyczne, znajduje się tam kilka ośrodków oferujących komfortowe zakwaterowanie, smaczne jedzenie i zaplecze sportowe. Tym, co przyciąga mieszkańców Addis Abeby i turystów na krótsze i dłuższe wizyty, jest możliwość kąpieli w wodach jeziora. Dlaczego? Langano jest wolne od schistosomatozy. To jedyne miejsce w Etiopii i jedno z niewielu w Afryce wolne od tej choroby. Dzieje się tak dzięki specyficznemu odczynowi wody.

Jeziora Shala i Abijata położone po przeciwnej stronie trasy z Addis Abeby do Shashamane oddziela od siebie wąska, 3-kilometrowa tama. Mimo tak bliskiego położenia jeziora bardzo różnią się ekosystemem, dostępnością ryb i ptaków. Shala jest najgłębszym jeziorem w Etiopii, prawdopodobnie najgłębszym w Afryce na północ od równika – 266 m, jezioro Abijata jest płytkie – max. 14 metrów. Jego północna część słynie z gorących wód. Utworzony tu park narodowy – Abajta Shala Lakes National Park – ma na celu ochronę ptaków, zwłaszcza pelikanów i flamingów.

Wyspy na jeziorze Shala są domem dla wielu ptaków, dla pelikanów białych jest to najważniejsze miejsce lęgowe w całej Afryce. Kolor wody przypomina lodową herbatę, co jest wynikiem dużej gęstości soli. Uważa się, że park jest jednym z siedmiu najważniejszych miejsc lęgowych ptaków w Afryce. Niestety wycinka okolicznych lasów spowodowała pustynnienie terenu i doprowadziła do degradacji środowiska. Wciąż jednak warto zobaczyć park, szczególnie ze względu na imponujące stada flamingów.

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!

Liwonde National Park - Malawi
Malawi

Malawi – Gorące serce Afryki

Podczas tej podróży zabierzemy was w najbardziej fascynujące zakątki Malawi, pokażemy miejsca, które zapierają dech w piersiach i zapewnią niezapomniane doświadczenia. Malawi czeka na was,

Łódź z papirusu na jeziorze Tana. © Andrzej Zarzecki
Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Etiopia 17 dni, transport dżipami

Również ten program obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Rzeki Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym.

Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Wyprawa do Etiopii 15 dni, samolotami i dżipami

Jeden z najciekawszych programów zwiedzania Etiopii. Autentyczne plemienne wioski w Dolinie Omo Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospady na Nilu Błękitnym, to