Flamingi na słonym jeziorze.

Wycieczka do Langano oraz jezior Abijata i Shala

Jednym z najciekawszych obszarów Wielkiej Doliny Ryftowej jest etiopski region jezior. Każde z siedmiu jezior ma interesujący ekosystem. Wszystkie są bogate w ryby i ptaki, w tym wiele gatunków endemicznych.

Czas trwania: 2 dni

Jezioro Langano jest najlepiej zagospodarowane jako miejsce turystyczne, znajduje się tam kilka ośrodków oferujących komfortowe zakwaterowanie, smaczne jedzenie i zaplecze sportowe. Tym, co przyciąga mieszkańców Addis Abeby i turystów na krótsze i dłuższe wizyty, jest możliwość kąpieli w wodach jeziora. Dlaczego? Langano jest wolne od schistosomatozy. To jedyne miejsce w Etiopii i jedno z niewielu w Afryce wolne od tej choroby. Dzieje się tak dzięki specyficznemu odczynowi wody.

Jeziora Shala i Abijata położone po przeciwnej stronie trasy z Addis Abeby do Shashamane oddziela od siebie wąska, 3-kilometrowa tama. Mimo tak bliskiego położenia jeziora bardzo różnią się ekosystemem, dostępnością ryb i ptaków. Shala jest najgłębszym jeziorem w Etiopii, prawdopodobnie najgłębszym w Afryce na północ od równika – 266 m, jezioro Abijata jest płytkie – max. 14 metrów. Jego północna część słynie z gorących wód. Utworzony tu park narodowy – Abajta Shala Lakes National Park – ma na celu ochronę ptaków, zwłaszcza pelikanów i flamingów.

Wyspy na jeziorze Shala są domem dla wielu ptaków, dla pelikanów białych jest to najważniejsze miejsce lęgowe w całej Afryce. Kolor wody przypomina lodową herbatę, co jest wynikiem dużej gęstości soli. Uważa się, że park jest jednym z siedmiu najważniejszych miejsc lęgowych ptaków w Afryce. Niestety wycinka okolicznych lasów spowodowała pustynnienie terenu i doprowadziła do degradacji środowiska. Wciąż jednak warto zobaczyć park, szczególnie ze względu na imponujące stada flamingów.

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Jezioro Malawi
Blog

Do Malawi jeździmy bez wiz!!!

Malawi, często określane w materiałach promocyjnych jako 'gorące serce Afryki’, szeroko otwiera dla turystyki swoje granice. Dla obywateli aż 79 państw, w tym Polski, zniesiono wymóg wizowy.

Bombardier w służbie Ethiopian Airlines na lotnisku w Lalibeli - Etiopia
Blog

Ethiopian Airlines będzie latał do Warszawy?

Bezpośrednie połączenie z Warszawy do Addis Abeby staje się coraz bardziej prawdopodobne. Narodowe linie lotnicze Etiopii otrzymały zgodę na wykonywanie bezpośrednich lotów w nadchodzącym sezonie letnim.

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!