Kamienne stele w Tyia.

Jednodniowa wycieczka do Melka Kunture, Adadi Mariam i Tiya

Podczas tej wycieczki zobaczymy stację archeologiczną Melka Kunture, skalną świątynię z czasów króla Lalibeli Adadi Mariam i wpisane na listę UNESCO stanowisko steli w Tiya.

Czas trwania: Cały dzień

Po śniadaniu udamy się na południowy zachód w kierunku Jimmy, aby skręcić na trasę do Butadżiry. Doprowadzi nas ona do jednego z największych stanowisk neolitycznych w Etiopii – Melka Kunture. Znajduje się ono w pobliżu wąwozu, w którym płynie rzeka Auasz w sąsiedztwie miasta Melka Awash. W lokalnym muzeum eksponowane są odkryte tam narzędzia i przedmioty użytkowe. Niektóre z nich eksponowane są w Muzeum Narodowym w Addis Abebie.

Następnie będziemy podążać tą samą trasą w kierunku miasta Butarija, aby skręcić w szutrową drogę prowadzącą do skalnej świątyni Adadi Mariam. Powstała ona w tym samym czasie, co skalne kościoły w Lalibeli – w XIII wieku. Mówi się, że król Lalbela nakazał ją zbudować, aby mieć miejsce do modlitwy na drodze do góry Ziquala.

Ostatnim punktem naszej wycieczki będzie wizyta w Tiya. Znajdują się tam kamienne stele nagrobne stworzone około 800 lat temu. Jest to cmentarz, na którym pochowano wiele osób obojga płci w wieku od 18 do 30 lat. Z pewnością byli to przywódcy swoich plemion, a co ciekawe, pochowano ich w pozycjach embrionalych. Tyia jest jednym z miejsc w Etiopii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opuszczamy Tyię i wracamy do Addis Abeby. Do pokonania będzie 90 kilometrów, co nie powinno zająć więcej niż 1,5 godziny.

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Członkowie plemiona Mursi w Etiopii
Etiopia 2024

Szlak Historyczny, Dolina Omo i Góry Bale

Termin: 7-30 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 24 dni, Addis Abeba, Maryam Korkor, Daniel Korkor, Abune Yemata, Debre Damo, Yeha, Aksum, Gonder, Semien, Lalibela, Awassa,

Bull Jumping Ceremony
Etiopia 2024

Dolina Rzeki Omo i Góry Bale

Termin: 17-30 listopada 2024, Czas trwania wyprawy: 14 dni, Plemiona Doliny Omo i Park Narodowy Gór Bale. Mursi, Hamerowie, Dassenech, Konso, Dorse, Ari, Awassa, Arba