Kamienne stele w Tyia.

Jednodniowa wycieczka do Melka Kunture, Adadi Mariam i Tiya

Podczas tej wycieczki zobaczymy stację archeologiczną Melka Kunture, skalną świątynię z czasów króla Lalibeli Adadi Mariam i wpisane na listę UNESCO stanowisko steli w Tiya.

Czas trwania: Cały dzień

Po śniadaniu udamy się na południowy zachód w kierunku Jimmy, aby skręcić na trasę do Butadżiry. Doprowadzi nas ona do jednego z największych stanowisk neolitycznych w Etiopii – Melka Kunture. Znajduje się ono w pobliżu wąwozu, w którym płynie rzeka Auasz w sąsiedztwie miasta Melka Awash. W lokalnym muzeum eksponowane są odkryte tam narzędzia i przedmioty użytkowe. Niektóre z nich eksponowane są w Muzeum Narodowym w Addis Abebie.

Następnie będziemy podążać tą samą trasą w kierunku miasta Butarija, aby skręcić w szutrową drogę prowadzącą do skalnej świątyni Adadi Mariam. Powstała ona w tym samym czasie, co skalne kościoły w Lalibeli – w XIII wieku. Mówi się, że król Lalbela nakazał ją zbudować, aby mieć miejsce do modlitwy na drodze do góry Ziquala.

Ostatnim punktem naszej wycieczki będzie wizyta w Tiya. Znajdują się tam kamienne stele nagrobne stworzone około 800 lat temu. Jest to cmentarz, na którym pochowano wiele osób obojga płci w wieku od 18 do 30 lat. Z pewnością byli to przywódcy swoich plemion, a co ciekawe, pochowano ich w pozycjach embrionalych. Tyia jest jednym z miejsc w Etiopii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opuszczamy Tyię i wracamy do Addis Abeby. Do pokonania będzie 90 kilometrów, co nie powinno zająć więcej niż 1,5 godziny.

KLIKNIJ BY ZAREZERWOWAĆ

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Read more

Related Posts

Turyści obserwują słonie w Parku Narodowym Liwonde w Malawi
Malawi

Wyprawa do Etiopii i Malawi

Podróż życia do Etiopii i Malawi – odkryj tajemnice historii, spotkaj plemiona, zanurz się w dzikiej przyrodzie i nurkuj w krystalicznych wodach Jeziora Malawi. Emocjonujące safari, kulturowe doświadczenia i niezapomniane widoki czekają na Ciebie. Dołącz do naszej wyprawy już teraz!

Liwonde National Park - Malawi
Malawi

Malawi – Gorące serce Afryki

Podczas tej podróży zabierzemy was w najbardziej fascynujące zakątki Malawi, pokażemy miejsca, które zapierają dech w piersiach i zapewnią niezapomniane doświadczenia. Malawi czeka na was,

Łódź z papirusu na jeziorze Tana. © Andrzej Zarzecki
Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Etiopia 17 dni, transport dżipami

Również ten program obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje tego kraju, zarówno część historyczną na północy jak również Dolinę Rzeki Omo. Cała trasa jest realizowana transportem lądowym.

Etiopia-Najciekawsze programy wypraw

Wyprawa do Etiopii 15 dni, samolotami i dżipami

Jeden z najciekawszych programów zwiedzania Etiopii. Autentyczne plemienne wioski w Dolinie Omo Lalibela, Góry Siemen, Gonder, klasztory na jeziorze Tana, wodospady na Nilu Błękitnym, to